Uzbekistan: Nowy światowy potentat na rynku owoców i warzyw

Autor: www.portalspozywczy.pl/ FAMMU/FAPA na podstawie: Attache Reports 23 grudnia 2014 09:44

Uzbekistan to jeden z czołowych producentów owoców i warzyw w Centralnej Azji – poza tym jest to piąty na świecie producent moreli, szósty wiśni i czereśni i siedemnasty w zbiorach jabłek. W ciągu ostatnich dziesięciu lat obszar upraw produktów ogrodnictwa wzrósł niemal o 100 proc. - informuje www.portalspozywczy.pl za FAMMU/FAPA na podstawie: Attache Reports.

W minionym roku łączne zbiory owoców oszacowano tym kraju na 2,26 mln ton, a warzyw aż na 10,76 mln ton. W bieżącym roku wstępne prognozy zakładają jeszcze lepsze zbiory – w przypadku owoców około 2,47 mln ton, a dla warzyw aż 11,28 mln ton. Zdaniem lokalnych analityków, jeśli nadal uda się utrzymać bieżące tempo wzrostu produkcji to w roku 2020 łączne zbiory owoców i warzyw mogą być nawet przeszło dwukrotnie wyższe od obecnych.

W porównaniu do roku 2004 uzbekistański eksport owoców i warzyw wzrósł z ówczesnych 72 tys. ton to obecnych przeszło 500,0 tys. ton, a w eksporcie dominują morele, winogrona, śliwki, granaty, melony oraz orzechy włoskie, brzoskwinie, fasola, cebula, marchew i warzywa kapustne.

W roku 2013 łączna ilość wysłanych produktów to 548 tys. ton, a dwa największe rynki importujące to oczywiście Rosja i Kazachstan. Z uwagi na obecną sytuację związaną z rosyjskim embargiem - kraj ten jeszcze bardziej zyskał na eksportowanych do Rosji produktach – dostawy wzrosły znacząco, a wstępne dane zakładają dalszy wzrost wysyłki nawet do ponad 500 tys. ton do samej tylko Rosji w roku 2016.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM