Uprawa truskawki pod osłonami. Odmiany tradycyjne czy powtarzające owocowanie?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 01 czerwca 2015 10:10

Uprawa truskawki pod osłonami. Odmiany tradycyjne czy powtarzające owocowanie? www.shutterstock.com

- Uprawa truskawek pod osłonami ma na celu produkcję owoców poza tradycyjnym terminem ich zbioru, z uwagi na zapotrzebowanie rynku, jak również możliwość uzyskania korzystniejszych cen - powiedziała dr Agnieszka Orzeł z firmy Niwa Hodowla Roślin Jagodowych Sp. z o.o., podczas (XI) Międzynarodowych Targów Agrotechniki Sadowniczej FruitPro.

- Coraz większe znaczenie odgrywa uprawa truskawek odmian powtarzających owocowanie. W okresie jesiennym ceny są bardziej stałe w porównaniu przy zbiorze tradycyjnym, a w sprzedaży nie ma truskawek importowanych z Hiszpanii - mówiła dr Agnieszka Orzeł. Dodała, że uprawa odmian powtarzających staje się bardziej opłacalna, również ze względu na możliwość wykorzystania do uprawy plenniejszych, smaczniejszych odmian.

Do badań przed rejestracyjnych (pod koniec 2014 r.) zgłoszono pierwszą polską odmianę truskawki powtarzającej owocowanie. - Odmiana 'Akcent-Niwa' owocuje od późnej wiosny do jesieni (podobnie jak truskawka 'Selva'). Jednak cechuje się większą plennością, posiada smaczniejsze owoce, a przede wszystkim jest mniej podatna na przemarzanie nie wymagają okrycia na zimę - oznajmiła prelegentka.

- Na rynku znajduje się kilkanaście plennych odmian powtarzających owocowanie, m.in. 'Linosa', 'Evie 2', 'Amandine', 'Vima-Rina'. Również bardzo dobrze owocują odmiany, tj. 'Albion', 'San Andreas', 'Moneray', co więcej zachowują trwałe owoce w obrocie towarowym - zaznaczyła dr Agnieszka Orzeł.

Najważniejszym elementem przy zakładaniu plantacji pod osłonami jest wybór odpowiednich sadzonek. - Szczególnie przydatne są sadzonki zagonowe i doniczkowane, świeże lub frigo. Większym zainteresowaniem wśród producentów cieszą się sadzonki doniczkowane, co wynika z szybszej adaptacji po posadzeniu oraz większego procentu przyjęć. Takie sadzonki produkuje się na rynnach, dzięki temu ryzyko przenoszenia patogenów glebowych jest ograniczone - dodała.

Jak przyznała dr Agnieszka Orzeł, ze względu na smak i jakość owoców, w uprawie odmian tradycyjnych nadal dominuje 'Elsanta' i 'Honeoye'. Spośród najwcześniejszych truskawek w uprawie na zbiór przyspieszony coraz większym zainteresowaniem cieszy się odmiana 'Vibrant', o owocach kształtnych, wyrównanej wielkości.

- W Europie Zachodniej duże zainteresowanie wzbudzają 'Clery', 'Alba', 'Florence', 'Sonata', 'Rumba' i 'Flair'. W naszych warunkach klimatycznych odmiany te uprawiane na zbiór przyspieszony wymagają stosowania okryć na zimę - powiedziała prelegentka.

- Dawniej w uprawie truskawki podstawową odmianą była 'Senga Sengana' (około 75 proc. produkcji), natomiast w 2013 roku jej udział wynosił zaledwie 12 proc. Zwiększyła się produkcja deserowych odmian truskawki, a ich owoce są eksportowane na rynek Południowej i Zachodniej Europy - poinformowała dr Orzeł. Dodała, że obecnie wybór odmian do produkcji owoców deserowych jest duży, a na rynku wciąż pojawiają się i będą pojawiać się nowe odmiany.

Tekst powstał na podstawie materiałów zebranych podczas tegorocznych (XI) Międzynarodowych Targów Agrotechniki Sadowniczej FruitPro.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM