Uprawa truskawek odmian tradycyjnych i powtarzających pod osłonami

Autor: www.sadyogrody.pl 19 marca 2015 15:02

Uprawa truskawek odmian tradycyjnych i powtarzających pod osłonami www.shutterstock.com

- Uprawa truskawek w tunelach stwarza możliwość uzyskania wysokich plonów, o dobrej jakości niezależnie od warunków atmosferycznych. Dodatkowo można znacznie wydłużyć okres zbioru owoców - powiedziała Anna Nilsen ze Szwecji, podczas V Targów Sadownictwa i Warzywnictwa TSW 2015.

Produkcję owoców truskawki na wczesny zbiór odmian tradycyjnie owocujących można rozpocząć już na początku sierpnia (z sadzonek zielonych lub doniczkowych). Uprawę warto przykryć na zimę agrowłókniną. Zbiór owoców przeprowadza się w połowie maja następnego roku. Taka produkcja jest szczególnie polecana w tunelach pojedynczych.

- W naszym gospodarstwie produkcja odmian powtarzających owocowanie prowadzona jest na pojedynczych stołach w zblokowanych tunelach. Dotychczas truskawki rosły w matach z substratem kokosowym, obecnie maty zastępowane są donicami wypełnionymi substratem kokosowym - dodaje Anna Nilsen. Ciekawa jest również uprawa truskawek na podniesionych zagonach z ukształtowaną w nich rynną, do której luzem dodaje się substrat.

W Szwecji uprawy z odmian powtarzających owocowanie zakładane są przeważnie pod koniec marca, a zbiór rozpoczyna się około dwa miesiące później (prowadząc produkcję blisko do 20 października). Od momentu posadzenia sadzonek do rozpoczęcia zbiorów stosuje się ochronę chemiczną, a następnie można tylko korzystać z biologicznej ochrony. Owoce z upraw, w których nie stosowano intensywnej ochrony chemicznej cieszą się większym zainteresowaniem.

Podczas uprawy w tunelach należy korzystać ze sprawnej instalacji nawadniającej. W tym celu warto zainstalować zestaw czujników, za pomocą których można uzyskać niezbędne informacje pozwalające m.in. zarządzać fertygacją, dane dotyczące EC oraz temperatury podłoża. Niezmiernie ważna jest ciągła kontrola nawadniania.

Również w uprawie truskawek pod osłonami istotne jest dostosowanie odpowiednich nawozów i ich ilości do rodzaju prowadzonej uprawy. Ponadto należy odpowiednio wietrzyć tunele, co wpływa na lepszy wzrost i jakość owoców oraz ogranicza występowanie chorób.

Tekst powstał na podstawie materiałów zebranych podczas Targów Sadownictwa i Warzywnictwa TSW 2015. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM