Uprawa i rynek gruszek w Polsce – raport USDA

Autor: www.sadyogrody.pl / USDA 21 grudnia 2015 16:52

Uprawa i rynek gruszek w Polsce – raport USDA

USDA szacuje powierzchnię upraw grusz w 2015 r. na 70 tys. ton. Nie zmieniło się to w ciągu ostatnich kilku lat. Produkcja gruszek spadła w tym roku o około 5,4 proc. względem 2014 r. – ze względu na trwającą latem suszę.

Jak podano w raporcie USDA, wiosną obiecywano sobie wysokie plony w roku 2015 r., ponieważ kwitnienie drzew było obfite i niezaburzone przez wiosenne przymrozki. To trwająca przez kilka tygodni latem zdominowała zbiory.

Najbardziej popularną odmianą gruszek uprawianych w Polsce jest konferencja (60 proc. wszystkich produkowanych gruszek). Na drugim miejscu znalazła się odmiana Lukas.

Polski eksport gruszek w sezonie 2015/16 szacowany jest na 31,5 tys. ton, około 5 proc. wyższy niż w ubiegłym roku. Jak podaje USDA, eksport drastycznie zmniejszył się po wprowadzeniu przez Rosję embarga na owoce i warzywa z UE, ponieważ 60 proc. eksportowanych z Polski gruszek trafiało właśnie na ten rynek. Obecnie polskie gruszki są sprzedawane do Białorusi, Kazachstanu, krajów bałtyckich i UE. W sezonie 2014/15 całkowity eksport zmniejszył się o 33 proc. Zwiększyła się za to konsumpcja i przetwórstwo gruszek w kraju.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM