Uprawa borówki wysokiej pod osłonami

Autor: Krystyna Zagórska, www.sadyogrody.pl 12 lutego 2015 15:01

Uprawa borówki wysokiej pod osłonami fot. Polskie Jagody

Uprawa borówki pod osłonami ma na celu wydłużenie okresu zbioru owoców poprzez przyspieszanie lub opóźnianie pory ich dojrzewania.

Uprawę odmian wczesnych i późnych borówki prowadzi się w pojedynczych (wolnostojących) lub wielonawowych tunelach foliowych. Do przyspieszonej produkcji owoców stosowane są przeważnie tunele pojedyncze. Zapewniają lepsze doświetlanie wszystkich rzędów roślin zarówno od strony wschodniej, jak i zachodniej. Jednak tunel o pojedynczej konstrukcji jest droższy niż wielonawowy, wymaga również więcej miejsca dla uprawy tej samej ilości roślin. Do produkcji owoców na zbiór jesienny polecane są tunele wielonawowe - z uwagi na cenę oraz lepsze wykorzystanie miejsca.

Ważną kwestią jest utrzymanie właściwego mikroklimatu w tunelach oraz zapewnienie możliwości wietrzenia uprawy. Zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do zahamowania wzrostu roślin oraz niewyrastania owoców. Krzewy borówki spod folii są bardziej ,"wybiegnięte" w porównaniu do uprawianych w polu. Nawet w przypadku odmian o sztywniejszych pędach należy instalować podpory. Uprawa pod osłonami w okresach deszczowych umożliwia zbiór dobrze dojrzałych owoców oraz chroni je przed pękaniem. Osłony zapewniają również większą ochronę przed ptakami. 

W tunelach można uprawiać borówki w gruncie bądź w pojemnikach. Warunkiem prawidłowego rozwoju i owocowania jest wybór odpowiedniego podłoża. Do uprawy pod osłonami gleba powinna być ciepła, przewiewna, kwaśna o pH KCL 3,8 - 4,4. Natomiast do produkcji w 10-litrowych donicach zaleca się mieszankę: 40 proc. włókna kokosowego, 40 proc. torfu wysokiego oraz 20 proc. perlitu. Uprawa borówek w pojemnikach korzystnie wpływa na przyspieszanie dojrzewania owoców, gdyż podłoże jest o kilka stopni cieplejsze od gleby i rośliny wcześniej rozpoczynają wzrost.

Borówka wymaga racjonalnego nawadniania i nawożenia. W produkcji owoców pod osłonami podstawowym systemem nawożenia jest fertygacja, czyli dostarczanie składników pokarmowych wraz z nawadnianiem. Znaczącym problemem w uprawach w pojemnikach jest zasolenie. Rośliny wymagają częstszego podlewania niż uprawiane w gruncie. Nadmierne ilości soli kumulujące się w podłożu mogą niekorzystnie wpływać na wieloletni wzrost i plonowanie roślin.

Krzewy uprawiane w gruncie są łatwiejsze w prowadzeniu i zimowaniu niż w metodzie pojemnikowej. Korzenie w donicach są w większym stopniu narażone na przemarznięcia. Na zimę należy zestawić rośliny i zabezpieczyć materiałem organicznym.  Dodatkową czynnością w takiego typu uprawach jest składanie foli po zbiorze owoców. Według dr inż. K. Ścibisza, koszty związane z uprawą borówek pod osłonami tj. tunele, podłoże, urządzenia do fertygacji, odsalania wody oraz ochrony przed przymrozkami wynoszą około 40-90 tys. euro/ha.

Do uprawy borówek pod osłonami na zbiór przyspieszony – od 3-5 tygodni (w zależności od warunków atmosferycznych), wskazane są odmiany z grupy wczesnych: 'Bluetta', 'Earlyblue', 'Puru', 'Nui', 'Sunrise' oraz 'Duke'. Dodatkowo odmiany średniowczesne tj. 'Chanticleer' i 'Toro'. Natomiast do późniejszego terminu polecane są odmiany m.in. 'Darrow', 'Elizabeth', 'Elliott' oraz 'Brigitta Blue'. Opóźnienie dojrzewania pod osłonami może wynosić 2-3 tygodnie.

Krajowe borówki z uprawy przyspieszonej są oferowane w sprzedaży równocześnie z importowanymi z południa Europy. Natomiast owoce z produkcji opóźnionej konkurują z przechowywanymi w chłodni. Podstawowymi czynnikami zachęcającymi do uprawy borówki wysokiej pod osłonami jest wyższa jakość świeżych owoców oraz lepsza organizacja pracy w gospodarstwie.

Zalecenia dotyczące produkcji owoców borówki wysokiej Vaccinium corymbosum podczas XI MTAS przedstawił dr inż. Kazimierz Ścibisz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM