PARTNER SERWISU

Uprawa borówki wysokiej pod osłonami

Autor: Krystyna Zagórska, www.sadyogrody.pl 12 lutego 2015 15:01

Uprawa borówki wysokiej pod osłonami fot. Polskie Jagody

Uprawa borówki pod osłonami ma na celu wydłużenie okresu zbioru owoców poprzez przyspieszanie lub opóźnianie pory ich dojrzewania.

Uprawę odmian wczesnych i późnych borówki prowadzi się w pojedynczych (wolnostojących) lub wielonawowych tunelach foliowych. Do przyspieszonej produkcji owoców stosowane są przeważnie tunele pojedyncze. Zapewniają lepsze doświetlanie wszystkich rzędów roślin zarówno od strony wschodniej, jak i zachodniej. Jednak tunel o pojedynczej konstrukcji jest droższy niż wielonawowy, wymaga również więcej miejsca dla uprawy tej samej ilości roślin. Do produkcji owoców na zbiór jesienny polecane są tunele wielonawowe - z uwagi na cenę oraz lepsze wykorzystanie miejsca.

Ważną kwestią jest utrzymanie właściwego mikroklimatu w tunelach oraz zapewnienie możliwości wietrzenia uprawy. Zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do zahamowania wzrostu roślin oraz niewyrastania owoców. Krzewy borówki spod folii są bardziej ,"wybiegnięte" w porównaniu do uprawianych w polu. Nawet w przypadku odmian o sztywniejszych pędach należy instalować podpory. Uprawa pod osłonami w okresach deszczowych umożliwia zbiór dobrze dojrzałych owoców oraz chroni je przed pękaniem. Osłony zapewniają również większą ochronę przed ptakami. 

W tunelach można uprawiać borówki w gruncie bądź w pojemnikach. Warunkiem prawidłowego rozwoju i owocowania jest wybór odpowiedniego podłoża. Do uprawy pod osłonami gleba powinna być ciepła, przewiewna, kwaśna o pH KCL 3,8 - 4,4. Natomiast do produkcji w 10-litrowych donicach zaleca się mieszankę: 40 proc. włókna kokosowego, 40 proc. torfu wysokiego oraz 20 proc. perlitu. Uprawa borówek w pojemnikach korzystnie wpływa na przyspieszanie dojrzewania owoców, gdyż podłoże jest o kilka stopni cieplejsze od gleby i rośliny wcześniej rozpoczynają wzrost.

Borówka wymaga racjonalnego nawadniania i nawożenia. W produkcji owoców pod osłonami podstawowym systemem nawożenia jest fertygacja, czyli dostarczanie składników pokarmowych wraz z nawadnianiem. Znaczącym problemem w uprawach w pojemnikach jest zasolenie. Rośliny wymagają częstszego podlewania niż uprawiane w gruncie. Nadmierne ilości soli kumulujące się w podłożu mogą niekorzystnie wpływać na wieloletni wzrost i plonowanie roślin.

Krzewy uprawiane w gruncie są łatwiejsze w prowadzeniu i zimowaniu niż w metodzie pojemnikowej. Korzenie w donicach są w większym stopniu narażone na przemarznięcia. Na zimę należy zestawić rośliny i zabezpieczyć materiałem organicznym.  Dodatkową czynnością w takiego typu uprawach jest składanie foli po zbiorze owoców. Według dr inż. K. Ścibisza, koszty związane z uprawą borówek pod osłonami tj. tunele, podłoże, urządzenia do fertygacji, odsalania wody oraz ochrony przed przymrozkami wynoszą około 40-90 tys. euro/ha.

Do uprawy borówek pod osłonami na zbiór przyspieszony – od 3-5 tygodni (w zależności od warunków atmosferycznych), wskazane są odmiany z grupy wczesnych: 'Bluetta', 'Earlyblue', 'Puru', 'Nui', 'Sunrise' oraz 'Duke'. Dodatkowo odmiany średniowczesne tj. 'Chanticleer' i 'Toro'. Natomiast do późniejszego terminu polecane są odmiany m.in. 'Darrow', 'Elizabeth', 'Elliott' oraz 'Brigitta Blue'. Opóźnienie dojrzewania pod osłonami może wynosić 2-3 tygodnie.

Krajowe borówki z uprawy przyspieszonej są oferowane w sprzedaży równocześnie z importowanymi z południa Europy. Natomiast owoce z produkcji opóźnionej konkurują z przechowywanymi w chłodni. Podstawowymi czynnikami zachęcającymi do uprawy borówki wysokiej pod osłonami jest wyższa jakość świeżych owoców oraz lepsza organizacja pracy w gospodarstwie.

Zalecenia dotyczące produkcji owoców borówki wysokiej Vaccinium corymbosum podczas XI MTAS przedstawił dr inż. Kazimierz Ścibisz.

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

PARTNER SERWISU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI