UE: Większe zbiory cytryn w nadchodzącym sezonie

Autor: BGŻ BNP Paribas 26 kwietnia 2017 15:01

UE: Większe zbiory cytryn w nadchodzącym sezonie fot. pixabay

Według danych hiszpańskiej organizacji zrzeszającej producentów cytrusów Asociación Interprofesional de Limón y Pomelo (AILIMPO) zbiory cytryn w Hiszpanii w nadchodzącym sezonie prognozowane są na 300 tys. t, czyli aż o 55% więcej niż w poprzednim sezonie, kiedy to zebrano 193,68 tys. t. Przyczyną tak dużego wzrostu jest sprzyjająca pogoda, a także fakt, że wiele nowych plantacji cytryn weszło w okres owocowania - mówi Magdalena Kowalewska, ekspert rynków rolnych banku BGŻ BNP Paribas.

Według prognoz USDA produkcja cytryn i limonek w Unii Europejskiej w sezonie 2016/17 może wynieść nawet 1,55 mln t, wobec 1,27 mln t w sezonie poprzednim, co oznacza wzrost na poziomie blisko 23%.

- Z danych Eurostat wynika, że łączny wolumen importu cytryn i limonek (CN 080550) do Polski w 2016 r. wyniósł 103,2 tys. t i był o 4% mniejszy w relacji rocznej. Spadek wolumenu importu cytryn spowodowany był między innymi ich wysoką ceną. Przeciętnie za kilogram cytryn importowanych do Polski płacono 1,27 EUR, wobec 1,01 EUR w 2015 r., czyli o 26% więcej - tłumaczy. 

Hiszpania jest głównym dostawcą cytryn na polski rynek. - W 2016 r. około 43% cytryn zaimportowanych przez Polskę pochodziło właśnie z tego kraju. Wolumen importu tych produktów wyniósł 44,4 tys. t i był o 14% mniejszy w porównaniu z rokiem 2015. Średnia cena cytryn importowanych z Hiszpanii wynosiła 1,16 EUR/kg, wobec 0,80 EUR/kg w roku poprzednim, co oznacza wzrost na poziomie 46% - dodaje. 

- Mniejsza podaż hiszpańskich cytrusów skłoniła polskich importerów do zwiększenia dostaw z innych krajów, w szczególności z Holandii, która była drugim co do wielkości dostawcą cytryn do Polski. W 2016 r. z Holandii zaimportowano 25,3 tys. t tych owoców, czyli aż o 32% więcej w relacji rocznej. Oznacza to, że z Holandii pochodziło blisko 25% wolumenu importu cytryn do naszego kraju. Cytryny zakupione z Holandii były droższe od hiszpańskich i średnio ich cena kształtowała się na poziomie 1,59 PLN/kg, czyli o 20% drożej niż w poprzednim roku. Wynikało to z faktu, że większość tych owoców pochodziła z reeksportu. Warto zaznaczyć, że głównymi dostawcami cytryn na rynek holenderski były: Argentyna, Brazylia, Meksyk, RPA i Hiszpania - wymienia Magdalena Kowalewska. 

W bieżącym sezonie, biorąc pod uwagę prognozy USDA, a także oceny organizacji branżowych zdecydowanie wyższa podaż cytryn na rynku europejskim może oddziaływać w kierunku spadku cen tych owoców w Polsce. - Spadek ten może być jednak hamowany przez prognozowane osłabienie PLN wobec EUR - podsumowała. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM