PARTNER SERWISU

UE i Rosja największymi odbiorcami owoców jagodowych z Ukrainy

Autor: FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Fresh Plaza za fruit-inform.com 28 grudnia 2015 08:33

UE i Rosja największymi odbiorcami owoców jagodowych z Ukrainy UE i Rosja są największymi odbiorcami owoców jagodowych z Ukrainy/ fot. shutterstock

Według oficjalnych statystyk, w 2015 r. największym odbiorcą owoców jagodowych z Ukrainy była Unia Europejska. Całkowity eksport tych owoców z Ukrainy wyniesie ok. 1,3 tys. ton, ze czego do państw członkowskich UE trafił 1,1 tys. ton - informuje FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Fresh Plaza za fruit-inform.com.

W strukturze towarowej wywozu przeważają borówki amerykańskie i żurawiny. Tegoroczne wysyłki do UE były trzydziestokrotnie wyższe niż w 2014 r., a eksport żurawin był rekordowo wysoki i sięgnął 287 ton wobec zaledwie 10 ton w latach ubiegłych.

Oficjalne statystyki nie uwzględniają jednak re-eksportu ukraińskich produktów przez Krym. Analitycy z Fruit-inform oceniają, ze sam wywóz ukraińskich truskawek do Rosji przez Krym wyniósł w tym roku ok. 1 tys. ton. Dzięki temu, Rosja pozostała jednym z największych odbiorców ukraińskich owoców jagodowych, pomimo zakazu importu ukraińskich owoców i warzyw na rynek rosyjski, obowiązującego od października 2014 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE