Udane zbiory owoców w Republice Czeskiej

Autor: www.sadyogrody.pl za praha.trade.gov.pl 28 stycznia 2015 12:41

Zbiory owoców w Czechach w 2014 roku należały do największych od pięciu lat i wyniosły 152.464 ton. W stosunku rocznym oznacza to wzrost o 2,2 proc., a w porównaniu z pięcioletnią średnią wzrost o 11 proc. Pomimo udanych zbiorów, sadownicy są niezadowoleni z powodu niskich cen, których spadek nastąpił po ubiegłorocznym wprowadzeniu embarga przez Federację Rosyjską - informuje praha.trade.gov.pl.

W przypadku jabłek (najpopularniejsze owoce w Czechach) ceny spadły o ¼ do 8 CZK za kilogram.  Spowodowało to zmniejszenie przychodów w handlu jabłkami o około 300 milionów koron (niecałe 47 mln zł).

Według prognozy Czeskiej Unii Sadowniczej (CUS) w tegorocznym sezonie sadownicy odnotują straty, czego efektem będzie odłożenie planowanych inwestycji na rok następny. Spadek cen owoców będzie miał negatywny wpływ szczególnie na przedsiębiorstwa produkcji sadowniczej, w których w ubiegłym roku odnotowano niższe zbiory.

Powodem spadku cen owoców, oprócz embarga, były również rekordowe zbiory w ramach Unii Europejskiej - najwyższe w ciągu ostatnich 12 lat.  Według przewidywań CUS w najbliższym czasie nie można oczekiwać większego wzrostu cen. Rynek jest przepełniony głównie jabłkami z Polski, gdzie produkcja z roku na rok wzrasta. Szacuje się, że niskie ceny utrzymają się dłużej niż jeden sezon z powodu spadku kursu rubla i z tym związanej niższej siły nabywczej w Federacji Rosyjskiej. Według przedstawicieli CUS zeszłoroczne zabiegi Komisji Europejskiej mające na celu stabilizację cen owoców po wprowadzeniu rosyjskiego embarga nie przyniosły żadnych rezultatów.

Obniżka cen jabłek w sklepach spowodowała zwiększenie popytu konsumpcyjnego. W grudniu 2014 roku odnotowano najwyższą sprzedaż w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Sadownicy nie muszą się zatem martwić, że nie zdążą sprzedać zapasów z ostatnich zbiorów wynoszących  41.000 ton jabłek. Przewiduje się, że zapotrzebowanie na jabłka do końca czerwca będzie wynosić 70.000 ton. Oznacza to, że około 40 proc. popytu będzie musiał pokryć import.

Zbiory jabłek w Republice Czeskiej w 2014 roku wzrosły w stosunku międzyrocznym o 8,5% na 130.303 ton. Zbiory innych owoców były na ogół niższe. Najsłabsze zbiory odnotowano w przypadku gruszek, których zebrano o połowę mniej niż w roku poprzednim. Zbiory gruszek w 2014 roku wynosiły tylko 3.800 ton. Rok ubiegły, był również gorszym rokiem dla producentów wiśni, morel, brzoskwiń i śliwek.

 Na terenie Republiki Czeskiej sady owocowe zajmują powierzchnię  17.558 ha, z czego 9.023 ha zajmują jabłonie. Roczny obrót w branży sadowniczej szacuje się na ponad 1 mld CZK. Wraz z pracownikami sezonowymi w Czechach w sadownictwie zatrudnionych jest około 5.000 osób.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM