Turcja światowym liderem w produkcji wiśni i czereśni

Autor: FAMMU/FAPA na podstawie: FRESHPLAZA 04 maja 2016 14:48

Turcja światowym liderem w produkcji wiśni i czereśni fot. shutterstock

Turcja jest trzecim co do wielkości eksporterem wiśni i czereśni na świecie. Zdaniem lokalnych eksporterów w najbliższych latach kraj ten ma ogromną szansę na zajęcie również pozycji lidera w eksporcie tych owoców - informuje FAMMU/FAPA na podstawie: FRESHPLAZA.

Wiśnie i czereśnie  eksportowane są niemal do wszystkich państw na całym świecie, jednak największym ich importerem są kraje Dalekiego Wschodu. W minionym roku łączne zbiory wiśni i czereśni przekroczyły 535 tys. ton. Tuż za Turcją uplasowały się na drugim miejscu Stany Zjednoczone z wynikiem 345 tys. ton, a na kolejnym miejscu Chiny z produkcją wynoszącą około 220 tys. ton. 

W przypadku eksportu tych owoców największe ich ilości wysyłane są z USA - w minionym roku to 85 tys. ton, następnie Chile – 80 tys. ton oraz na trzecim miejscu już wspomniana Turcja z eksportem wynoszącym 69 tys. ton. Wartość wyeksportowanych w 2015 roku z Turcji wiśni i czereśni to 122 mln USD, a największym ich odbiorcą jest rynek rosyjski z wartością 22 mln USD. Na drugim miejscu uplasowały się Niemcy z zakupami o wartości 18 mln USD, a na trzecim Irak – 14,5 mln USD.

Jak wynika z najnowszych danych coroczna produkcja owoców i warzyw w Turcji kształtuje się na poziomie 47,5 mln ton, z czego około 6 – 7 mln ton kierowane jest do przetwórstwa, a około 2,5 – 3 mln ton eksportowane. Najbliższe lata to plan wzrostu eksportu nawet trzy, czterokrotnie. Obecnie największymi importerami tureckich owoców i warzyw są Chiny, Indonezja, Malezja, Australia oraz Japonia i Tajwan. Na potencjalny wzrost należy liczyć także ze strony państw unijnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM