Trwa intensywny rozwój upraw winorośli, lecz na zyski trzeba poczekać kilka lat

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 28 października 2016 15:39

Trwa intensywny rozwój upraw winorośli, lecz na zyski trzeba poczekać kilka lat Wraca korzystny klimat dla rozwoju winnic w naszym kraju/ fot. shutterstock.com

– W Polsce trwa boom na rozwój winnic – powiedziała Anna Kalinowska, członek zarządu firmy Henkell&Co Polska Sp. z o.o. na konferencji Polskiej Rady Winiarstwa. Według badań Rady, Polacy opowiadają się za reklamami wina, ale przeciwko sprzedaży alkoholu przez internet - czytamy na Farmer.pl.

Anna Kalinowska, członek zarządu spółki Henkell&Co Polska i Polskiej Rady Winiarstwa skomentowała rozwój produkcji wina w Polsce podczas konferencji zorganizowanej przez Radę w Warszawie. Przyznała, że obecnie trwa intensywny rozwój ten branży, jednak na zyski trzeba poczekać kilka lat. – Można powiedzieć, że by zarobić u nas milion złotych, trzeba zainwestować trzy. Trzeba pamiętać, że gdy nasadzi się winorośl, na plony trzeba poczekać dłużej niż rok czy dwa – powiedziała w rozmowie z redakcją Farmer.

Jej zdaniem, Polska ma szansę produkować wino, które dorówna swoją renomą uznanym winom z Niemiec czy Włoch. – Polski klimat jest narażony na dużo większe amplitudy temperatur aniżeli kraje śródziemnomorskie. Ma jednak szanse konkurować, ponieważ jesteśmy w strefie A, podobnie jak wina niemieckie, z Nadrenii, mozelskie etc. Nasza strefa klimatyczna sprzyja przede wszystkim uprawie winorośli białej, która ma wyższą kwasowość, może mniej cukru, ale która może być równie szlachetna, jak wina z północnych Włoch – zaznaczyła Kalinowska.

Jej zdaniem, wraca korzystny klimat dla rozwoju winnic w naszym kraju. O tym, że już wcześniej w Polsce produkowano wina, świadczą chociażby historyczne zapisy kronik w Toruniu, gdzie w XV wieku wino do miejskiego ratusza oddawał ojciec Mikołaja Kopernika. – Wierzę w polskie winiarstwo i że aura nam będzie sprzyjać. Już obserwujemy, że mamy coraz bardziej ciepłe lata, okres letni się przeciąga na wrzesień, wrzesień był przepiękny w tym roku, może październik już nieco gorszy – powiedziała. 

Więcej na www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM