Truskawki 2017: Sezon trudny, ale opłacalny pod względem cen (video)

Autor: PM, www.sadyogrody.pl 28 czerwca 2017 10:14

Truskawki 2017: Sezon trudny, ale opłacalny pod względem cen (video) Ireneusz Komorowski; fot. PTWP

- Przez embargo obserwujemy pewne trudności w eksporcie truskawek, ale rekompensatą dla plantatorów są wyższe ceny na rynkach hurtowych oraz do przetwórstwa - mówi w rozmowie z serwisem sadyogrody.pl, Ireneusz Komorowski, plantator m.in. truskawek i borówek oraz prezes Stowarzyszenia Plantatorów Borówki Amerykańskiej.

- Początek sezonu truskawkowego 2017 był trudny, ponieważ plantacje pod osłonami uległy wiosennym zniszczeniom. Zebrano jedynie 20 proc. zakładanej ilości owoców. Ocalały odmiany późniejsze, nie przykrywane, które później - po przymrozkach - kształtowały zawiązki i pąki kwiatowe. I tak w tej chwili w regionie grójeckim mamy pełny zbiór odmiany 'Onebor' - podkreśla Ireneusz Komorowski.

Wielu plantatorów skarży się, że truskawek jest znacznie mniej niż w latach poprzednich. - Tą tendencję pokazuje ilość owoców sprzedawanych do przetwórstwa. Cena wyjściowa była właściwie 100 proc. wyższa niż w 2016 roku - mówi prezes SPBA.

Czy ten sezon jest opłacalny dla plantatorów truskawek? - Na pewno tak, ale dla tych, którzy nie ponieśli dużych strat - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM