Truskawki 2017: Ci którzy zainwestowali, mogli mieć jeden z najlepszych sezonów od 10 lat

Autor: Puls Biznesu 04 lipca 2017 15:41

Truskawki 2017: Ci którzy zainwestowali, mogli mieć jeden z najlepszych sezonów od 10 lat fot. shutterstock

Hiobowe wieści okazały się przesadzone. Nie będzie rekordów. Ani dobrych, ani złych. Niektórzy korzystają jednak z najlepszego sezonu od lat - podaje Puls Biznesu.

— Sezon truskawkowy jest o połowę krótszy, bo już się kończy, więc choć widać je było powszechnie i w dużych ilościach na bazarach i sklepach, to sumarycznie na pewno sprzedaż będzie niższa i nie skompensują jej wyższe ceny — mówi Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP.

— Na koniec sezonu truskawek nie zabraknie, ale słaby i opóźniony był początek. Mówimy o produkcji truskawek deserowych i przemysłowych łącznie o około 25-30 proc. niższej. Kto jednak zainwestował w przykrycie sadzonek i odpowiednio je ochronił, mógł mieć jeden z najlepszych sezonów od 10 lat. Przetwórnie płacą za truskawki bez szypułek nawet 4-4,5 zł za kg, podczas gdy przez ostatnie lata było to 1-3 zł. Dobrze ochronione plantacje też poniosły straty, ale rzędu 10-20 proc., więc o tyle wyższa cena zdecydowanie skompensowała utratę wolumenu. To jednak byli duzi producenci, których stać na większe inwestycje w plantacje. Mniejsi potracili wszystko — dodaje Janusz Andziak ze Stowarzyszenia Plantatorów Truskawki z Jasieńca (woj. mazowieckie).

Więcej w Pulsie Biznesu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM