Truskawek późniejszych odmian nie zabraknie. Czereśni będzie wyjątkowo mało

Autor: www.strefaagro.pl/www.sadyogrody.pl 01 czerwca 2017 16:28

Truskawek późniejszych odmian nie zabraknie. Czereśni będzie wyjątkowo mało fot. shutterstock

Chłodna wiosna zniszczyła plon na niektórych plantacjach truskawek, ale owoce późniejszych odmian, mają się dobrze. Za to czereśni będzie bardzo mało - informuje strefaagro.pl.

- Co prawda ceny truskawek są na razie wyższe niż przed rokiem, ale to przede wszystkim dlatego, że wiosną było zimno i wegetacja trochę wyhamowała - mówi Marek Zuber, ekonomista. - Teraz przyroda nadrabia zaległości. 

Dr hab. Jadwiga Seremak-Bulge z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej stwierdziła niedawno, że zimna i deszczowa wiosna może doprowadzić do zmniejszenia produkcji owoców z drzew i roślin wcześniej kwitnących nie tylko w Polsce: „Może to skutkować znacznym wzrostem cen owoców i przyspieszyć dynamikę cen całej żywności”. 

Niestety, również drzewa czereśniowe w tym sezonie nie obsypią się owocami. To efekt nie tylko przymrozków, które przeszły przez Polskę w czasie, gdy czereśnie wchodziły w okres kwitnienia. Chłodna wiosna sprawiła, że pszczoły długo nie opuszczały uli.

- W czereśniowym sadzie mam 40 uli i tym razem, gdy drzewa zakwitły, było bardzo cicho, pszczoły nie przenosiły pyłku i to też spowodowało, że owoców będzie mniej - twierdzi Mariola Markiewicz. - Ten problem dotyczy całej Polski. Jeszcze do niedawna miała nadzieję, że nie będzie tak źle. - Ale dopiero teraz widać, że niektóre zawiązki owoców robią się buraczkowe i opadają - mówi Markiewicz. 

Więcej w strefieagro.pl. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM