Trudno wyprodukować ekologiczne truskawki

Autor: www.sadyogrody.pl 10 lutego 2015 08:18

Trudno wyprodukować ekologiczne truskawki fot. shutterstock.com

- Jest duży potencjał sprzedaży owoców ekologicznych. Jednak truskawka nie jest owocem, który łatwo wyprodukować bez chemii – mówi Janusz Andziak, prezes Stowarzyszenia Plantatorów Truskawki (SPT) z Jasieńca k. Grójca.

- Zdaję sobie sprawę, że część obecnych upraw ekologicznych w Polsce nie spełnia do końca norm. Ale ceny w sklepach szybują do bardzo wysokich poziomów – mówi Janusz Andziak.

Zdaniem prezesa SPT, truskawki nie są dobrym gatunkiem pod uprawy ekologiczne. Inne rośliny jagodowe są bardziej odporne na różne choroby. A truskawki nie tylko trudno jest ręcznie lub mechanicznie odchwaścić, to jeszcze są bardzo wrażliwe na szarą pleśń.

- Trudno o ekologiczny zamiennik środka zwalczającego szarą pleśń. Niektórzy stosują wyciągi z grejpfrutów, ale to nie zawsze działa. Jednak producenci środków ochrony roślin inwestują ogromne pieniądze w ochronę biologiczną i już pojawiają się pierwsze preparaty w oparciu o grzyby czy bakterie, które są antagonistami dla niektórych chorób. Dlatego za kilka lat opłacalna produkcja ekologicznych truskawek stanie się realną sprawą – komentuje Janusz Andziak.

W tej chwili Polska jest drugim/trzecim producentem truskawek (ogółem) w Europie.

Czytaj także: Embargo a sprzedaż truskawek w 2015 r. Plantatorzy szukają nowych rynków

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM