Trudne warunki pogodowe w Serbii. Potencjalnie niższe zbiory malin mogą mieć wpływ na wzrost cen w Polsce

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska/www.sadyogrody.pl 25 kwietnia 2017 10:05

Nie wiadomo jak kwietniowe załamanie pogody przełoży się na kondycję krajowych i europejskich plantacji malin i ich tegoroczne zbiory. Istotna będzie sytuacja w Serbii gdzie odnotowano znaczne opady śniegu i spadek temperatury poniżej zera - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Mariusz Dziwulski, analityk banku PKO BP.

- Po trzech latach utrzymywania się relatywnie niskiej produkcji (w Serbii bądź też w Polsce) i stosunkowo wysokich cen mrożonych malin, w sezonie 2016/17 nastąpiła poprawa relacji podażowo-popytowych na rynku europejskim. Ceny mrożonych malin spadły o ponad 50 proc. w porównaniu do zeszłego roku do 1,30 eur/kg (kwiecień 2017 r. a kwiecień 2016 r.) do poziomu najniższego od 2012 r. - tłumaczy. 

W 2016 r. w Polsce produkcja malin odbudowała się po niskich zbiorach w 2015 r. będących konsekwencją suszy (wzrost o ponad 50 proc. do 125 tys. w porównaniu do -30 proc. w 2015 r.).

- Według GUS łączna produkcja mrożonych owoców w 2016 r. spadła co prawda o 2,5 proc. r/r jednak w wyniku spadku produkcji mrożonych truskawek przy wzroście produkcji mrożonych malin - dodaje. 

Większa produkcja przełożyła się na zwiększenie wolumenu eksportu mrożonych malin z Polski o 28 proc. r/r (lipiec 2016 r. a styczeń 2017 r.) w tym o 26 proc. do krajów UE, przy jednoczesnym spadku dostaw na rynek Wspólnoty z Serbii (o 25 proc.).

- Uwarunkowania w pierwszym kwartale 2017 roku sugerowały, że przy niewielkich zmianach w produkcji zarówno w Polsce jak i Serbii, ceny malin w skupach w 2017 r. będą relatywnie niskie, niższe niż w 2016 r. kiedy przeciętna cena malin w skupie do przetwórstwa (za IERiGŻ-PIB) wyniosła 4,98 zł/kg (- 35% r/r) - przyznaje Dziwulski. 

Zdaniem eksperta nie wiadomo natomiast jak kwietniowe załamanie pogody przełoży się na kondycję krajowych i europejskich plantacji malin i ich tegoroczne zbiory. - Istotna będzie sytuacja w Serbii gdzie odnotowano znaczne opady śniegu i spadek temperatury poniżej zera. Według serbskich organizacji branżowych w największym stopniu dotknęły one upraw malin (na niektórych plantacjach pogorszenie warunków pogodowych nastąpiło w trakcie kwitnienia) i mogą mieć ujemny wpływ na produkcję. Na oceny szkód trzeba jeszcze poczekać, niemniej, potencjalnie niższe zbiory mogą być czynnikiem oddziałującym w kierunku wzrostu cen malin w skupie także w Polsce - podsumował ekspert. 

Jak poinformował portal www.sadyogrody.pl jeden z czytelników pochodzący z Serbii maliny w tamtym rejonie zniszczył śnieg. Podczas dwóch dni opadów śniegu w Serbii, Bośni i Hercegowinie spadło 80 cm śniegu. Zobacz zdjęcia z tamtejszych plantacji nadesłane przez czytelnika! 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM