TRSK: Jest to rok obfitego kwitnienia drzew owocowych

Autor: prof. Eberhard Makosz / www.trsk.pl 10 maja 2016 16:40

TRSK: Jest to rok obfitego kwitnienia drzew owocowych W tym roku w całym kraju roku wyjątkowo silnie kwitły drzewa wszystkich gatunków owoców / fot. A.Gwara

- W tym roku w całym kraju roku wyjątkowo obficie kwitły drzewa wszystkich gatunków owoców. Szczególnie silnie kwitły śliwy, wiśnie i czereśnie. W okresie kwitnienia tych gatunków drzew była niesprzyjająca pogoda do zawiązania owoców - informuje prof. Eberhard Makosz, przewodniczący zarządu Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych.

Jak mówi prof. Makosz, występowały chłodnie dnie i noce, miejscami z przymrozkami. Częste były chłodne deszcze. Może to mieć ujemny wpływ na zawiązanie i późniejszy wzrost owoców.

- Jabłonie również kwitły silnie lub bardzo silnie w zależności od odmiany. W wielu sadach słabiej kwitły drzewa odmian Ligol, Gloster i Jonagold, które w ubiegłym roku obficie owocowały. Pogoda jest korzystniejsza niż w okresie kwitnienia drzew pestkowych. Jest cieplej, tylko miejscami wystąpiły przymrozki, jak na razie bez większych szkód. Jeśli w najbliższych dniach pogoda będzie podobna, można się spodziewać dobrego zawiązania owoców - mówi ekspert. 

Według prof. Makosza, trzeba jednak podkreślić, że obfite kwitnienie wcale nie oznacza obfitego owocowanie drzew. - Na pierwszą wstępną prognozę zbiorów jabłek trzeba poczekać do końca czerwca, po tzw. opadzie świętojańskim. Moim zdaniem na obfite kwitnienie drzew zasadniczy wpływ miała ciepła i słoneczna pogoda od lata do późnej jesieni w ubiegłym rok. Sprzyjała, zawiązani i dobremu wykształceniu się licznych pąków kwiatowych. Potwierdziła się opinia o corocznym kwitnieniu i owocowaniu drzew jabłoni na podkładce M 9 - przyznaje. 

- Dobre kwitnienie jabłoni bez większych przymrozków było w południowym Tyrolu (z silnym zawiązaniem owoców) oraz w Niemczech, Holandii, Białorusi i Ukrainie. W Serbii bardzo obficie kwitły drzewa wiśni z dobrym zawiązaniem owoców. Z powodu niskich temperatur i obfitych opadów śniegu mocno zniszczone zostały sady i winnice w Styrii i Karyntii (Austria) oraz w części Słowenii - podsumował prof. Makosz. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM