Top-Sad rozważa inwestycje w produkcję jabłek w Obwodzie Kaliningradzkim

Autor: Puls Biznesu 22 sierpnia 2016 16:16

Top-Sad rozważa inwestycje w produkcję jabłek w Obwodzie Kaliningradzkim fot. shutterstock.com

Owoce z Polski nie mogą wjechać do Rosji, ale sadownicy już tak. Dlatego grupa Top-Sad spod Grójca rozważa założenie tam produkcji - podaje "Puls Biznesu".

Polscy sadownicy zainwestują w Obwodzie Kaliningradzkim — obwieszcza rosyjski portal construction.ru. Relacjonuje spotkanie ministra rolnictwa regionu — Siergieja Liutariewicza z Ireneuszem Mulakiem, prezesem Top-Sadu, grupy producentów owoców — jabłek, gruszek, śliwek i borówek. W artykule mowa jest o założeniu sadów, przeszkoleniu lokalnych specjalistów i pomocy w odpowiednim wyposażeniu takiego biznesu. Przypomnijmy, że od sierpnia 2014 r. polscy sadownicy w związku z rosyjskim embargiem nie mogą sprzedawać na tym terenie jabłek, a to Rosja była kluczowym ich odbiorcą. Co innego jednak — produkować je na miejscu.

— Na razie nie podjęliśmy żadnych decyzji. Rozmawialiśmy o różnych biznesach — studzi doniesienia portalu w rozmowie z "PB" Ireneusz Mulak. Przyznaje, że kaliningradzka oferta jest kusząca.

Jego zdaniem, ten region chce stać się w ciągu najbliższych lat samowystarczalny w produkcji jabłek. Ma przygotowany plan i jego finansowanie z propozycją dobrych dopłat do hektara na założenie sadu.

Mulak tłumaczy, że jako obcokrajowiec nie może sam nabyć tam ziemi. W grę wchodzi więc założenie spółki z lokalnym partnerem i zakup albo dzierżawa hektarów.

Więcej w "Pulsie Biznesu".

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM