Tegoroczne zbiory czarnej porzeczki i malin mniejsze, większe zaś truskawek

Autor: www.sadyogrody.pl/GUS 03 sierpnia 2015 10:03

Tegoroczne zbiory czarnej porzeczki i malin mniejsze, większe zaś truskawek Zbiory owoców z krzewów owocowych były o 1 proc. mniejsze od zbiorów ubiegłorocznych/ fot. shutterstock

Zbiory owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych szacuje się na niespełna 0,6 mln t, tj. o 1 proc. mniej od zbiorów ubiegłorocznych – podaje GUS.

Warunki wegetacji dla krzewów owocowych były nieco gorsze niż dla drzew, co wpłynęło na nieznaczne zmniejszenie plonowania; zbiory większości gatunków szacuje się na poziomie niższym od ubiegłorocznego. Czynnikiem ograniczającym uzyskanie wyższych plonów może być susza.

Problemem może być także czynnik ekonomiczny, który będzie decydował o wysokości zbiorów porzeczki czarnej (zbiory tych owoców są szacowane na niespełna 121 tys. t, ale na obecnym etapie trudno przewidzieć rzeczywistą produkcję, która faktycznie zostanie zebrana). Zbiory porzeczek ogółem (czarnych i kolorowych łącznie) ocenia się w tej chwili na ok. 160 tys. t (o niespełna 2 proc. mniej niż w 2014 r.).

Tegoroczna produkcja malin będzie także niższa od ubiegłorocznej (o ponad 4 proc.) i wstępnie została oceniona na 120 tys. t. Zanotowano także spadek (o ok. 3 proc.) produkcji agrestu – zbiory agrestu oszacowano na 12 tys. t.

Spośród owoców jagodowych, jedynie dla truskawek przewiduje się wzrost produkcji w porównaniu do poprzedniego sezonu zbiorów (o ponad 2 proc.), a zbiory szacuje się na ok. 207 tys. t. Początkowo warunki wegetacji dla truskawek były niekorzystne. Mimo, że większość plantacji przezimowała bardzo dobrze, to niedobory wilgoci w glebie oraz wiosenne chłody spowolniły wegetację, a majowe przymrozki spowodowały uszkodzenia na niektórych plantacjach. Celem przyspieszenia wzrostu część upraw truskawek została przykryta folią lub włókniną. Okres zbiorów, chociaż nieco opóźniony, był jednak dość długi i przebiegał na ogół w sprzyjających warunkach. Jedynym czynnikiem ograniczającym plonowanie była susza. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM