Szykują się wysokie zbiory jabłek w UE

Autor: BGŻ BNP Paribas 12 sierpnia 2015 08:40

Szykują się wysokie zbiory jabłek w UE W tym roku zbiory jabłek będą wysokie/ fot. shutterstock

Według danych WAPA (World Apple and Pear Association), zaprezentowanych na 39. konferencji Prognosfruit, zbiory jabłek w krajach UE-28 w 2015 r. mają wynieść 11,97 mln i będą o 5 proc. niższe niż w roku poprzednim. Odnotowany wynik może być jednak drugim najwyższym w ostatniej dekadzie, a łączne zbiory w krajach Wspólnoty będą o 7 proc. wyższe w stosunku do średniej z ostatnich 5 lat - podają analitycy BGŻ BNP Paribas.

Na spadek unijnej produkcji wpłynie przede wszystkim znacznie mniejsza produkcja jabłek na Węgrzech. Prognozowana przez WAPA wysokość zbiorów w tym kraju jest aż o 302 tys. ton niższa w stosunku do rekordowych 920 tys. t w 2014 roku (spadek o 33 proc.). Znacznie niższe będą zbiory w Niemczech (885 tys. t) - o 21 proc. w stosunku do także rekordowych w roku poprzednim, kiedy wyniosły 1,12 mln t.

Warto zwrócić uwagę, że Niemcy są głównym unijnym importerem polskich jabłek, dlatego, w przypadku realizacji prognoz WAPA, zainteresowanie polskimi jabłkami ze strony tego kraju może w tym sezonie wzrosnąć. Istotny spadek zbiorów zanotują również Włochy - drugi, po Polsce, unijny producent jabłek. Produkcja w tym kraju wynieść może 2,33 mln t i być o 5 proc. niższa niż przed rokiem. Z drugiej strony, dość wyraźny wzrost produkcji, po ubiegłorocznym spadku (-8 proc.), zanotuje Francja. Zbiory prawdopodobnie wyniosą tam 1,59 mln t i będą o 10 proc. wyższe niż przed rokiem.

Prognozy WAPA zakładają utrzymanie się zbiorów w Polsce na poziomie z roku poprzedniego (3,75 mln t), w przeciwieństwie do krajowych źródeł, które wskazują na wzrost produkcji w naszym kraju (GUS, TRSK).

Spadek produkcji może być czynnikiem sprzyjającym wzrostom cen jabłek w Unii i poprawie sytuacji dochodowej producentów w rozpoczętym sezonie. Przedstawiciele WAPA oceniają, że w sezonie 2014/2015 w wyniku rosyjskiego embarga i wysokiej produkcji wewnętrznej, łączne przychody producentów jabłek w Unii zmniejszyły się o ok. 20 proc. r/r. Część producentów tych owoców odnotowała straty (za freshplaza.com).

Z kolei o 7,5 proc. zwiększyć ma się produkcja jabłek w Chinach. Polska była  beneficjentem mniejszej produkcji w Chinach w roku poprzednim, która przełożyła się na mniejszą podaż zagęszczonego soku jabłkowego na rynku światowym. W bieżącym sezonie można spodziewać się jednak tendencji odwrotnych. Ponadto o 4 proc. wzrosnąć mają również zbiory w Federacji Rosyjskiej. Co więcej, o 17 proc. zwiększyć ma się produkcja tych owoców na Ukrainie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM