Szef KUPS: Ten sezon dla owoców zapowiada się dobrze. Wyjątkiem jest czarna porzeczka (video)

Autor: MB; www.sadyogrody.pl 30 maja 2016 09:57

Szef KUPS: Ten sezon dla owoców zapowiada się dobrze. Wyjątkiem jest czarna porzeczka (video) Julian Pawlak, prezes Krajowej Unii Producentów Soków/ fot. Żelazna studio

- Ten sezon dla rynku owoców zapowiada się całkiem dobrze, ze względu na to, że nie było znaczących przymrozków, zima była lekka, więc prawdopodobne jest, że zbiory będą porównywalne z ubiegłym rokiem a może nawet lepsze. Zaczynamy od truskawki, owoców miękkich – mówił podczas EEC 2016 w Katowicach serwisowi www.sadyogrody.pl Julian Pawlak, prezes Krajowej Unii Producentów Soków (KUPS).

Szef KUPSu wskazuje, że newralgicznym produktem na polskim rynku jest czarna porzeczka, której występuje duża nadprodukcja od kilku lat, co determinuje niskie ceny

- Niezadowoleni są rolnicy, problemy mają przetwórcy. Ok. 80 proc. zbiorów czarnej porzeczki musimy wyeksportować , w  różnej postaci. To pokazuje jaka jest skala problemu. Czarna porzeczka jest produktem niszowym więc nie należy spodziewać się wzrostu popytu. Szacunki mówią, że 70 proc. zapotrzebowania światowego znajduje się u nas w zapasie - mówi Julian Pawlak. 

- Jeśli chodzi o jabłka - jesteśmy królem jabłka w Europie i jednym z liderów produkcji na świecie. Ewenementem w Polsce jest to, że ponad 60 proc. jabłek trafia do przetwórstwa na soki zagęszczone. Podczas gdy na świecie do przetwórstwa trafia zaledwie 10-20 proc. ogólnej produkcji jabłek - mówi Julian Pawlak. 

Ok. 75 proc. polskich jabłek trafia na eksport. - Nie najlepszą informacją jest to, że mamy duże zapasy z poprzedniego roku. A do tego tegoroczne zbiory zapowiadają się dobrze. To oznacza, że należy spodziewać się problemów z zakupem jabłek po odpowiedniej cenie, która zapewni rolnikom opłacalność - dodaje szef KUPSu.

Materiał powstał podczas VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach - najważniejszego spotkania biznesowego w Europie Centralnej. EEC 2016 odbyło się w dniach 18-20 maja 2016 r. Organizatorem imprezy było PTWP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM