Szacunek zbiorów owoców i warzyw w 2016 r. Analiza BGŻ BNP Paribas

Autor: BGŻ BNP Paribas 02 sierpnia 2016 14:46

Szacunek zbiorów owoców i warzyw w 2016 r. Analiza BGŻ BNP Paribas Decydującym, jak wspomina GUS, będzie wzrost produkcji jabłek, którą szacuje się na 3,5 mln t, co będzie wielkością rekordową / fot. shutterstock

Według wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego, produkcja owoców z drzew w 2016 r. może wynieść 4 mln t - o ponad 10 proc. więcej niż w roku poprzednim. Decydującym, jak wspomina GUS, będzie wzrost produkcji jabłek, którą szacuje się na 3,5 mln t, co będzie wielkością rekordową – mówi Mariusz Dziwulski, analityk banku BGŻ BNP Paribas.

W 2015 r. produkcja jabłek w kraju ukształtowała się na poziomie 3,17 mln t. Wzrost wynieść ma zatem 10,8 proc. Przyczyną zwiększenia zbiorów są lepsze niż w roku poprzednim warunki produkcyjne. W poprzednim roku, ze względu na suszę, zbiory jabłek były znacznie niższe od potencjalnych.

- GUS ocenia, że znacznie większa niż w roku poprzednim, jeśli chodzi o owoce z drzew, będzie produkcja wiśni. Wg opublikowanego szacunku wynieść ma ona 195 tys. t wobec niespełna 180 tys. t przed rokiem. Ostateczny poziom zbiorów, jak zaznacza się w raporcie, uzależniony będzie od czynników ekonomicznych. Spadek cen wiśni w sezonie skupowym może wpłynąć na to iż część wyprodukowanych wiśni nie zostanie zebrana – mówi.

Analityk dodaje, że jeśli chodzi o zbiory owoców z krzewów i plantacji jagodowych, będą one o 9 proc. wyższe niż przed rokiem, a decydujące dla wzrostu będzie zwiększenie produkcji malin. - Według GUS zbiory malin wynieść mogą 120 tys. t i być o 60 proc. wyższe od wyjątkowo niskich przed rokiem. Niemniej, jeśli plonowanie malin jesiennych będzie obfite, to wg GUS produkcja tych owoców może być zbliżona do rekordowej w 2014 r. – tłumaczy Dziwulski.

Wyższe r/r, choć w niewielkim stopniu, mają być również zbiory porzeczek ogółem - wg GUS ukształtują  się one na poziomie 165 tys. t (160 tys. t w 2015 r). Jednak podobnie jak w przypadku wiśni, niski poziom cen może spowodować, że ilość zebranych owoców może być mniejsza.

- Z uwagi na gorszą kondycję upraw, spowodowaną osłabieniem plantacji po ubiegłorocznej suszy i skrócony okres zbiorów ze względu na wysokie temperatury w czerwcu, zmniejszą się tegoroczne zbiory truskawek - wyniosą one 196 tys. t i będą o 5 proc. niższe niż przed rokiem. Warto zwrócić jednak uwagę na zmiany w strukturze produkcji. Wg rzeczoznawców GUS nastąpił wzrost produkcji truskawek deserowych przy wyraźnym spadku produkcji tych owoców do przetwórstwa – przyznaje.

W 2016 r. oczekuje się znacznego wzrostu produkcji warzyw gruntowych - wg szacunków GUS wynieść mogą 4,4 mln t i być o 16 proc. wyższe w stosunku do wyjątkowo niskich w roku poprzednim, niemniej o 5 proc. niższe w porównaniu do 2014 r. - O 17 proc., do ponad 1 mln t wzrosną zbiory kapusty. Produkcja cebuli będzie prawdopodobnie o 13 proc. wyższa (620 tys. t). Biorąc pod uwagę znaczenie rynku lokalnego dla kształtowania się cen warzyw, można oczekiwać, że znaczny wzrost krajowej produkcji spowoduje że ceny warzyw gruntowych będą znacznie niższe niż przed rokiem. Większość warzyw gruntowych, które ze względu na niski poziom produkcji w ubiegłym roku notowały bardzo wysokie ceny (np. kapusta biała, cebula) – podsumował analityk banku BGŻ BNP Paribas. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM