Sytuacja producentów wiśni na początku skupu jest lepsza niż w zeszłym roku

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 21 lipca 2015 15:16

Sytuacja producentów wiśni na początku skupu jest lepsza niż w zeszłym roku Mariusz Dziwulski, analityk banku BGŻ BNP Paribas/ fot. PTWP

Rozpoczął się sezon wiśniowy w kraju. - Sytuacja producentów wiśni jest lepsza niż w roku ubiegłym, przynajmniej na początku skupu. Wpływa na to wyższa cena wiśni do przetwórstwa. Niemniej, jest to relatywnie niski poziom, w porównaniu do pięciu poprzednich sezonów – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Mariusz Dziwulski, analityk banku BGŻ BNP  Paribas.

Jak twierdzi ekspert, cena wiśni do przetwórstwa na początku tegorocznego  sezonu skupowego wynosiła średnio 1,78zł/kg i była o 57 proc. wyższa niż w analogicznym okresie przed rokiem (dane IERiGŻ-PIB). - Należy pamiętać, że sytuacja cenowa w poprzednim roku zmieniała się dość dynamicznie, a obecny poziom cen jest zbliżony do tego, który oferowany był na koniec skupu w sezonie poprzednim – mówi.

W 2014 roku ceny wiśni do mrożenia obniżyły się o 44 proc. w relacji rocznej. - Obniżki spowodowane były relatywnie wysoką podażą mrożonek na rynku Unii i presją ze strony podaży surowca. Niskie ceny, szczególnie na początku sezonu skupowego, spowodowały jednak, że część owoców nie została zebrana. Przetwórcy w celu nadrobienia strat w produkcji zaczęli oferować coraz wyższe ceny za surowiec. W efekcie te w trakcie sezonu skupowego podrożały dość istotnie bo aż o 70-80 proc. - dodaje Dziwulski.

Oferowaniu wyższych cen wiśni sprzyja lepsza sytuacja w przetwórstwie. - Podaż wiśni mrożonych na rynku unijnym w sezonie 2014/2015 zmniejszyła się m.in. wskutek mniejszych zbiorów w Polsce w minionym roku. Po sezonowych spadkach w połowie roku poprzedniego, ceny mrożonych owoców systematycznie wzrastały. Cena mrożonych wiśni z Polski w pierwszej połowie lipca br. była o 38 proc. wyższa w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem (1,10 euro/kg) – komentuje.

Według analityka, rynek spowalniało jednak rosyjskie embargo, wprowadzone na eksport produktów żywnościowych z UE w połowie 2014 r.(m.in. na mrożone wiśnie). - Według danych Eurostatu w 2013 roku udział eksportu mrożonych wiśni do Rosji stanowił aż 29 proc. ich łącznego wywozu z Polski. Łączny eksport mrożonych wiśni z Polski w pierwszych 10 miesiącach sezonu 2014/2015 obniżył się o blisko 14 proc. do nieco ponad 50 tys. t. – mówi.

Jednak poprzez różne działania starano się złagodzić skutki embarga. - Skutki embarga złagodzone zostały w pewnym stopniu poprzez zwiększenie eksportu do Białorusi (+7,9 tys. t), a także mniejszy unijny import mrożonych wiśni z Serbii (-17 proc.), która z kolei na większa skalę mogła eksportować wiśnie do Federacji Rosyjskiej. Można jednak przypuszczać, że gdyby nie rosyjskie embargo, wzrost cen, jeśli chodzi o mrożonki, w całym sezonie 2014/2015 byłby wyższy – podsumował Mariusz Dziwulski. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM