Sytuacja na rynku jabłek utrudnia inwestycje w modernizację sadów

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 25 maja 2016 14:46

Sytuacja na rynku jabłek utrudnia inwestycje w modernizację sadów Sytuacja w branży sadowniczej jest dramatyczna. Producenci owoców drugi rok z rzędu starają sobie poradzić bez dostępu do rynku rosyjskiego / fot. pixabay

Kolejny rok funkcjonujemy w zakazie sprzedaży do Rosji owoców i warzyw. Cała branża sadownicza szuka nowych, alternatywnych kanałów dystrybucji ale wejście na nowe rynki wymaga modernizacji sadów. Producenci z pewnością dostosują się do wymagań nowych rynków, jednak pojawia się pytanie, jak to zrobić, skoro sytuacja na rynku jest katastrofalna?

Sytuacja w branży sadowniczej jest dramatyczna. Producenci owoców drugi rok z rzędu starają sobie poradzić bez dostępu do rynku rosyjskiego. Nie jest to zadanie łatwe, ponieważ ceny owoców są niskie, często nawet poniżej kosztów produkcji. Ponadto, nic nie zapowiada, żeby problemy sadowników miały się skończyć a rynek rosyjski otworzyć.

Istotnie powrót z eksportem do Federacji Rosyjskiej znacznie poprawiłby sytuację wielu gospodarstw. Jednak jak donoszą media, nic nie wskazuje na to, żeby wojna na sankcje między Unią Europejską a Rosją się skończyła. Nie należy również zapominać, że na Polskę nałożone są dwa embarga. Pewne jest, że mimo iż rynek rosyjski dotychczas był dla nas podstawowym trzeba szukać nowych kanałów dystrybucji. Nie jest proste, a wymagania stawiane przed sadownikami są bardzo wysokie.

W pierwszej kolejności trzeba dostosować odmiany do tych pożądanych na globalnym rynku. Jednak i tu pojawia się trudność. Jak modernizować sady, wymieniać nasadzenia kiedy jabłka sprzedawane są dosłownie za grosze? Jest to z całą pewnością trudne, o ile w ogóle możliwe. W dobie szalejącego kryzysu często producenci nie są w stanie inwestować w swoje gospodarstwa. 

Problemy się piętrzą, a wydatki rosną. Przed branżą sadowniczą duży egzamin, jednak czy go zda, zobaczymy za kilkanaście lat.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM