Świdośliwa podbije polski rynek ogrodniczy? Rośnie zainteresowanie uprawą

Autor: www.strefaagro.pl/www.sadyogrody.pl 30 maja 2016 15:09

Świdośliwa podbije polski rynek ogrodniczy? Rośnie zainteresowanie uprawą Krzewy owocują w 3-4 roku od posadzenia, a pełną produktywność osiągają po 6-8 latach uprawy / fot. shutterstock

Owoce krzewu przypominają zarówno kształtem, barwą jak i wielkością borówkę czy aronię. W dodatku świdośliwa ma szereg zalet uprawowych. Czy na dobre wpisze się w polski rynek? - podaje strefaagro.pl.

Krzewy owocują w 3-4 roku od posadzenia, a pełną produktywność osiągają po 6-8 latach uprawy. Krzewy są samopylne i nie wymagają zapylacza, zatem na plantacji może być uprawiana jedna odmiana. Jagody dojrzewają od końca czerwca do połowy lipca.

Najlepsze sadzonki otrzymuje się dzięki rozmnażaniu in vitro. Jak mówi Wiesław Kosonóg prezes Kwiaciarskiego Zakładu Doświadczalnego Instytutu Ogrodnictwa Nowy Dwór Sp. z o. o, metoda in vitro jest gwarancją szybkiego plonowania. Inne metody już tego nie gwarantują. Na plony można czekać nawet 8 lat.

W Kwiaciarskim Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Ogrodnictwa w Nowym Dworze od ubiegłego roku sprzedano na teren Polski ponad 100 tysięcy sadzonek. Zamówienia jednak spływają z całego świata, m.in. z Rumunii, Bułgarii, Finlandii, Litwy.

Według prezesa, zainteresowanie rośliną pojawiło się także po tym, jak cena skupu świdośliwy w roku ubiegłym wynosiła od 8 aż do 14 złotych za kilogram. Jak mówi w tym roku w związku ze wzrostem produkcji będzie to 4 złote za kilogram, ale to i tak bardzo dobra cena.

Więcej w strefieagro.pl. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM