Świdośliwa ma szansę na większe rozpowszechnienie w uprawie w Polsce?

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 19 listopada 2016 12:22

Jak dotychczas uprawa towarowa odmian świdośliwy olcholistnej w Polsce nie jest jeszcze rozpowszechniona. Gatunkiem tym zainteresował się dr hab. Stanisław Pluta, prof. IO – pracownik naukowy Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, podczas swoich wizyt w ośrodkach naukowo-badawczych i farmach w Kanadzie i USA. Pierwsze sadzonki 6 odmian – 'Smoky', 'Northline', 'Martin', 'Thiessen', 'Honeywood' i 'Pembina' na podstawie pozwolenia importowego zostały sprowadzone z Kanady przez pana Eugeniusza Dybałę (Rogów, woj. łódzkie) w 2007 roku.

Uzyskany materiał roślinny od razu posadzono w doświadczeniach na polu Sadu Doświadczalnego w Dąbrowicach należącym do Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Dotychczasowe wyniki badań i obserwacji wskazują, że perspektywy uprawy tego nowego gatunku na skalę towarową w Polsce są bardzo obiecujące. Aktualnie, świdośliwa jest postrzegana jako gatunek alternatywny (z uwagi na zbliżoną technologię uprawy, zbioru owoców i możliwość zagospodarowania owoców) wobec braku opłacalności produkcji owoców czarnej porzeczki i aronii w ubiegłych latach.

- Uprawa odmian świdośliwy olcholistnej została zapoczątkowana od dawna w Kanadzie i północnych rejonach Stanów Zjednoczonych, ze względu na wysokie walory użytkowe i prozdrowotne owoców. Pomimo, iż gatunek ten w Polsce wciąż jest ‘nowością’ wśród powszechnie znanych krzewów owocowych, to rokuje dobre perspektywy w uprawie na skalę towarową (i amatorską) w warunkach klimatycznych naszego kraju. Za wprowadzeniem tego gatunku do nasadzeń przemawia m.in. wysoka wytrzymałość roślin na mróz i suszę (co potwierdzono w sezonie ubogich opadów w roku 2015), a także wysoki potencjał plonotwórczy i zmechanizowanie prac pielęgnacyjnych, a także zbiór owoców – mówi w rozmowie z redakcją www.sadyogrody.pl, dr hab. Stanisław Pluta, prof. IO.

Świdośliwa olcholistna jest gatunkiem, który zyskuje coraz większą popularność również w innych krajach Europy, a mianowicie w Niemczech, Skandynawii (Finlandia, Norwegia) oraz w krajach nadbałtyckich (głównie Litwa i Łotwa). Zagraniczni plantatorzy postawili na ten gatunek jako uzupełnienie do powszechnie uprawianej czarnej porzeczki i aronii. - Świdośliwa bardzo dobrze wkomponuje się w całą technologię uprawy innych krzewów owocowych, ze względu na zbliżoną technologię uprawy i wykorzystania maszyn i sprzętu do pielęgnacji i cięcia krzewów, a w szczególności do kombajnowego zbioru owoców, które w warunkach klimatycznych naszego kraju dojrzewają pod koniec czerwca i na początku lipca - najczęściej około 2 tygodnie przed zbiorem czarnej porzeczki – zaznacza prof. Pluta.

Najefektywniejszą metodą rozmnażania świdośliwy olcholistnej są kultury in vitro. Do nasadzeń wdrożeniowych w naszym kraju najczęściej przeznaczany jest materiał roślinny uzyskany w laboratoriach, w kulturach in vitro lub mikro-sadzonek, a następnie wysadzony w pojemnikach (doniczki P9) podczas aklimatyzacji roślin. Do założenia plantacji przeznaczane mogą być również sadzonki pozyskane metodą alternatywną, czyli poprzez odkłady poziome i pionowe. Procedura rozmnażania świdośliwy tym sposobem jest dłuższa, ale posadzone w szkółce jednoroczne odrosty w kolejnym roku cechują się zarówno bardzo dobrze rozbudowanym systemem korzeniowym, jak i część nadziemną. Trudną i najmniej efektywną metodą (od której odstąpili również Kanadyjczycy) są sadzonki zielne i półzdrewniałe.

Na podstawie przeprowadzonych doświadczeń w Instytucie Ogrodnictwa wykazano, że świdośliwa olcholistna bardzo dobrze sprawdza się w warunkach klimatycznych naszego kraju. Ubiegłoroczna (2015 roku) susza i wysokie temperatury wzbudziły pewne obawy o kondycję i plonowanie roślin w kolejnym sezonie roku 2016, lecz – jak zaznacza prof. Pluta – wiosną br., nie zaobserwowano żadnych negatywnych następstw niekorzystnych warunków pogodowych. Kwitnienie roślin było bardzo dobre, zawiązanie owoców i „rekordowe” (jak dotychczas) plonowanie krzewów. Warto podkreślić, że świdośliwa pochodzi z rejonów (prerie kanadyjskie), gdzie latem temperatura wzrasta powyżej 30 st. C, a w okresie zimowym występują mrozy sięgające nawet -40 st.  C.

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM