PARTNER SERWISU

Susza zagraża plantacjom malin i innych krzewów owocowych

Autor: PAP 01 lipca 2015 16:21

Susza zagraża plantacjom malin i innych krzewów owocowych fot. shutterstock.com

IUNG - Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa z Puław ocenia, że trwająca susza zagraża krzewom owocowym, a najbardziej na brak wody narażone są maliny.

"Uważamy, że największa susza dotyczy krzewów owocowych, plantacje te zajmują 9,5 proc. gruntów ornych Polski" - poinformował PAP w środę szef Zakładu Agrometeorologii IUNG prof. Andrzej Doroszewski. Jego zdaniem, najbardziej zagrożone suszą są maliny, bo ich system korzeniowy znajduje się blisko powierzchni.

Z danych Instytutu wynika, że susza dotknęła krzewy owocowe w 971 gminach kraju tj. w 31,5 proc. gmin w Polsce. Susza ta jest najbardziej odczuwalna w województwach: wielkopolskim i lubuskim, gdzie zjawisko to odnotowano na blisko 35 proc. gruntów ornych oraz w łódzkim (26,8 proc. i kujawsko-pomorskim (18,9 proc.).

Susza ma miejsce głównie na glebach słabych, piaskowych. Na glebach średnich i ciężkich susza w Polsce nie jest do tej pory notowana - zaznaczył Doroszewski.

Jak wyjaśnił, gdy zostanie stwierdzone wystąpienie suszy, oznacza to obniżkę plonu w stosunku do plonów wynikających z warunków do średnich wieloletnich. Ta obniżka wynosi 20 proc. i nieważne jest, kiedy susza wystąpiła. Wówczas 20 proc. spadek plonów liczy się dla całej gminy.

Zdaniem Doroszewskiego w przypadku długotrwałej suszy, trwającej kilka tygodni, spadek plonów może być znacznie większy. W Polsce susza odnotowywana jest już od drugiej dekady kwietnia. Według zapowiedzi meteorologów, w najbliższych dniach spodziewane są upały, co może jeszcze pogłębić deficyt wody w glebie.

Suszą dotknięte są też uprawy zbóż jarych oraz truskawek. Największa powierzchnia zagrożonych tych upraw znajduje się w woj. wielkopolskim (24,5 proc. gruntów rolnych), łódzkim (17,9 proc.) i kujawsko-pomorskim (11,5 proc.). Sucho jest też w woj. lubuskim, dolnośląskim, mazowieckim i opolskim.

Susza dla truskawek i zbóż jarych występowała na 5,2 proc. gruntów ornych czyli w 522 gminach kraju (17 proc. gmin w Polsce) - zaznaczył profesor.

Natomiast na powierzchni 4,2 proc. gruntów ornych w 521 gminach, głównie w Wielkopolsce (19,5 proc.), województwie łódzkim (12,8 proc.) i kujawsko-pomorskim wystąpiła susza dla zbóż ozimych. Zagrożenie suszą odnotowano tez dla upraw roślin strączkowych (wystąpiła ona w 11 gminach w kraju). Dodał, że susza na razie nie dotyczy upraw rzepaku.

W ocenie Doroszewskiego, plony zbóż jarych mogą być o 2-3 proc. niższe od średniej wieloletniej, natomiast zbiory zbóż ozimych prawdopodobnie będą nieco wyższe od średnich wieloletnich, będą na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego.

Według GUS, w 2014 r. w Polsce zebrano 31,9 mln ton zbóż, tj. o 12,3 proc. więcej niż w 2013 r. i o 19,5 proc. powyżej średniej z ostatnich pięciu lat. Zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi szacuje się na ok. 27,3 mln ton, tj. o 12,6 proc. więcej niż rok wcześniej i o 9,6 proc. więcej od pięcioletniej średniej. Produkcja pszenicy w Polsce wyniosła 11,6 mln ton, w tym 10,3 mln ton pszenicy ozimej (o 20,1 proc. więcej rok do roku).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

PARTNER SERWISU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM