Susza wykańcza sadowników w Małopolsce

Autor: Gazeta Krakowska 14 sierpnia 2015 13:37

Susza wykańcza sadowników w Małopolsce W wyniku suszy dorodnych jabłek będzie jesienią niewiele/ fot. shutterstock.com

Choć w Małopolsce drzewa owocowe obrodziły, to dorodnych jabłek będzie jesienią niewiele. Susza spowodowała, że nie ma już szans na to, żeby owoce na drzewach dojrzały. Komisja szacująca straty w wyniku suszy nie została jeszcze powołana w województwie małopolskim - pisze "Gazeta Krakowska".

Na Sądecczyźnie sadownictwo jest podstawą utrzymania wielu gospodarstw głównie w gminach Łososia Dolna, Łukowica i Łącko. - To jest kilka tysięcy większych i mniejszych producentów, którzy żyją z jabłek i owoców. Żeby wyjść na swoje trzeba zebrać z hektara sadu co najmniej 50 ton jabłek. W tym roku to się nie uda. Wkrótce zaczną się zbiory, wtedy zobaczymy skalę problemu – mówi Jan Golonka, prezes Grupy Producenckiej Owoc Łącki.

Sadownicy z gminy Łącko mają nadzieję, że w związku z panującymi upałami i brakiem deszczów wojewoda ogłosi stan klęski suszy. W 12 województwach już powołano komisje szacujące straty. W całym kraju jest ich obecnie 809. Komisje nie zostały jeszcze powołane tylko w województwach: małopolskim, śląskim, świętokrzyskim i zachodniopomorskim, ale to kwestia czasu.

Czytaj więcej w "Gazecie Krakowskiej".

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM