Specjalizujemy się w produkcji jabłek, czarnej porzeczki oraz ... buraków

Autor: www.money.pl 02 sierpnia 2017 09:55

Specjalizujemy się w produkcji jabłek, czarnej porzeczki oraz ... buraków fot. shutterstock.com

Jedno na cztery jabłka produkowane w Europie jest polskie. Przodujemy w produkcji czarnej porzeczki, mamy drugie miejsce w truskawkach i wiśniach. Nie gorzej idzie nam w warzywach. Może tym akurat nie powinniśmy się chwalić, ale jesteśmy buraczanym liderem Europy. W ubiegłym roku zdobyliśmy też pierwsze w Europie miejsce w marchewkach, dystansując Wielką Brytanię. Gorzej idzie nam w pomidorach - podaje money.pl.

Naszą specjalnością są jabłka. Miano europejskiego lidera w ich produkcji zabraliśmy Turcji w 2014 r. i od tej pory pierwszego miejsca na podium nie oddajemy. W Polsce dojrzewa aż 23 proc. jabłek z całej Europy. Co więcej, przewagę zwiększamy. W ubiegłym roku zbiory jabłek wzrosły w Polsce o aż 14 proc. do 3,6 mln ton. Druga w Europie Turcja wyprodukowała 2,9 mln ton.

Dominatorem Polska jest w czarnej porzeczce. Skalę przewagi pokazuje porównanie liczb - w Polsce w 2016 r. zebrano 131 tys. ton porzeczek a na drugim miejscu w Europie są Niemcy, ze zbiorami zaledwie 7 tys. ton. W tym roku przez wiosenne przymrozki GUS szacuje, że zbiory wyniosą zaledwie 100 tys. ton., co i tak nie zagraża naszej dominacji.

Jeśli chodzi o warzywa też można powiedzieć, że żywimy Europę. Dominujemy w produkcji buraków z ponad 40-procentowym udziałem na kontynencie a produkcja wzrosła w Polsce w ubiegłym roku o 15 proc.

 

Więcej w serwisie money.pl.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM