Spadły zbiory owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych w 2015 r.

Autor: www.sadyogrody.pl 22 grudnia 2015 11:44

Spadły zbiory owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych w 2015 r. fot. shutterstock

Zbiory owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych szacuje się na ponad 0,5 mln ton tj. o ok. 10 proc. mniej od produkcji uzyskanej w roku 2014 - informuje GUS.

Tegoroczne warunki wegetacji dla krzewów owocowych były bardziej niekorzystne niż dla drzew. Długotrwała susza wpłynęła istotnie na zmniejszenie ich plonowania, szczególnie malin (zwłaszcza jesiennych). Brak dostatecznej ilości wilgoci w glebie był głównym czynnikiem ograniczającym uzyskanie wyższych plonów z krzewów owocowych, lecz nie jedynym.

W przypadku porzeczki czarnej o wysokości zbiorów zdecydował przede wszystkim czynnik ekonomiczny – część owoców nie została zebrana. Produkcja porzeczek czarnych została oszacowana na ok. 120 tys. ton, a zbiory porzeczek ogółem (czarnych i kolorowych łącznie) na ok. 160 tys. ton. Tegoroczną produkcję malin oszacowano na jedynie ok. 80 tys. ton. Zbiory truskawek, łącznie ze zbiorem truskawek jesiennych, zostały ocenione na ponad 200 tys. ton, a zbiory agrestu oszacowano na ok. 12,5 tys. ton.

Łączne zbiory owoców jagodowych szacuje się na niewiele ponad 0,5 mln t, o blisko 10 proc. mniej od produkcji uzyskanej w roku 2014 - informuje GUS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM