Słaba sytuacja na rynku owoców miękkich

Autor: Agrobiznes w TVP 09 lipca 2015 15:38

Słaba sytuacja na rynku owoców miękkich fot. shutterstock

Kończy się sezon truskawkowy, trwa porzeczkowy a rusza malinowy. W kolejce czekają już wiśnie. Chociaż zapowiadało się nieźle, powodów do zadowolenia plantatorzy mają coraz mniej – podaje program Agrobiznes.

Ostatnie ceny skupu odszypułkowanych truskawek do mrożenia sięgają 2,50 zł/kg – za najlepsze owoce, dostarczone bezpośrednio do przetwórni. Zdaniem Instytutu Ekonomiki to już drugi z kolei, nieudany rok, bo oferowane stawki nie gwarantują opłacalności. Koszt wyprodukowania kilograma truskawek szacowany jest na 2,70-2,80 zł.

Dobrze rozpoczął się za to sezon dla plantatorów malin. Większość firm nastawia się na skup jesienny, ale pierwsze stawki za wczesne odmiany były bardzo wysokie. Za klasę extra sięgały 6 zł/kg. W tym tygodniu spadły o kilkadziesiąt groszy. Co najważniejsze nie powinno być żadnych problemów ze zbytem, bo światowy popyt na maliny nie słabnie.

Co z cenami wiśni? Nikt nie odważy się prognozować. Mówiło się o wysokich stawkach, jednak im bliżej do zbiorów szacunki są coraz niższe.

Zobacz więcej w programie Agrobiznes w TVP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM