Skup aronii powinien rozpocząć się od 1,50 zł/kg

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 26 lipca 2016 10:07

Skup aronii powinien rozpocząć się od 1,50 zł/kg Sprzedawanie po niższej cenie w efekcie końcowym odbija się na plantatorach. Podobnie jak jest w przypadku czarnej porzeczki / fot. shutterstock

Trudno przewidywać ceny skupu aronii. – Uważamy, że cena na początku sezonu nie powinna być niższa niż 1,50 zł/kg. Jest to cena, która zrekompensuje nakłady finansowe związane z produkcją aronii – mówi w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl Andrzej Karolak, prezes Krajowego Zrzeszenia Plantatorów Aronii Aronia Polska.

Nastroje producentów aronii przed rozpoczęciem sezonu są umiarkowanie optymistyczne. - Nie ma w nas wielkiego niepokoju ponieważ przetwórcy wyprzedali zapasy więc muszą je odbudować, żeby mieć czym handlować – przyznaje.

Według niego, póki co, ciężko oszacować wielkość zbiorów. – Jest jeszcze miesiąc do rozpoczęcia zbiorów więc ich wielkość może się jeszcze zmienić. Na razie aronia jest w większej części w dobrej kondycji, jednak zdarzają się plantacje gdzie w wyniku zeszłorocznej suszy ich stan jest kiepski. Opady deszczu, które nas nawiedzają są zwykle opadami przelotnymi, którymi nie rozwiązują problemu nawodnienia – tłumacz Karolak.

Jak tłumaczy prezes KZPA, większych strat spowodowanych wiosennymi przymrozkami nie ma. - Dużo gorzej plantacje zniosły zeszłoroczną suszę. Niektóre krzewy przeschły i nie zakwitły. Są krzewy które całkowicie uschły, a niektóre zwyczajnie nie zaowocowały – mówi.

W zeszłym sezonie skup rozpoczął się od 1,1 zł/kg. – W tym roku będziemy próbowali sprzedawać aronię od 1,5 zł/kg. Sprzedawanie po niższej cenie w efekcie końcowym odbija się na plantatorach. Tak jak się stało w przypadku czarnej porzeczki. Jesteśmy światowym potentatem w produkcji aronii i chcielibyśmy w dalszym ciągu nim pozostać. Nie damy wyeliminować się przez zakłady przemysłowe, które i tak wypracują zysk, bez względu na cenę surowca – mówi Andrzej Karolak.

- Od momentu kiedy powstało Krajowe Zrzeszenie Plantatorów Aronii sytuacja producentów poprawiła się. Jako zrzeszona organizacja potrafimy się bronić. Zdarzało się, że buntowaliśmy się przez niskie ceny skupu jednak zwykle udawało się dochodzić do porozumienia z zakładami przemysłowymi. Nie chcemy nikogo zmuszać ani straszyć, chcemy tylko współpracy która będzie się opierała na logicznym podziale zysków. Tak jak zawsze, tak i w tym roku będziemy starali się porozumiewać w kwestii cen – przyznaje prezes Krajowego Zrzeszenia Plantatorów Aronii.

Andrzej Karolak dodaje, że z uzyskanych przeze niego informacji wynika, że koncentratu z aronii nie ma a zainteresowanie nim rośnie. - Powszechne przekonanie, że są to owoce bardzo wdzięczne i corocznie plonujące jest nieprawdą. Aronia jest owocem dosyć „chimerycznym”, podatnym na wiosenne przymrozki, wyczulonym na brak wody. Każdy kto chce dzisiaj zakładać plantacje aronii musi w pierwszej kolejności myśleć o nawodnieniu – tłumaczy. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM