Sawicki: Sadownictwo jedną z najbardziej innowacyjnych gałęzi rolnictwa

Autor: PAP 23 kwietnia 2015 15:32

Sawicki: Sadownictwo jedną z najbardziej innowacyjnych gałęzi rolnictwa Marek Sawicki, minister rolnictwa; fot. minrol.gov.pl

"Polskie rolnictwo, a szczególnie ogrodnictwo, jest i długo będzie ofertą żywności podwyższonej jakości" - powiedział Marek Sawicki, minister rolnictwa. Dodał, że polski sektor warzywniczy i sadowniczy stały się w ostatnich latach jednym z największych producentów i eksporterów takich produktów na świecie. Sawicki przypomniał, że Polska jest pierwszym na świecie eksporterem jabłek i ich największym w Europie producentem. Jesteśmy też liderem w produkcji pieczarek, ostatnio prześcignęliśmy Holandię.

- Dzięki dorobkowi Instytutu Ogrodnictwa ze Skierniewic  polskie sadownictwo jest jedną z najbardziej innowacyjnych gałęzi polskiego rolnictwa - dodał Sawicki.

"Nie byłoby tej pozycji Polski na rynku, gdyby nie działalność Instytutu Ogrodnictwa" - stwierdził obecny na konferencji prasowej prezes Sadowników RP Mirosław Maliszewski. Jak zaznaczył, duże zasługi w opracowaniu nowych odmian jabłek miał prof. Szczepan Pieniążek, teraz praca ta jest kontynuowana przez jego następców. Dzięki temu Polska jest konkurencyjna na rynku światowym oferując nie tylko różne odmiany jabłek, ale także innych owoców po atrakcyjnych cenach.

Maliszewski podkreślił, że "otwieranie" nowych rynków, także egzotycznych, daje dobra prognozę na następne lata dla eksportu polskich owoców. "Wydaje się, że sezon zakończy się dużo pomyślniej dla sadowników niż wydawało się to w sierpniu" - zaznaczył. Dodał, że rynek pokazał, że Polska lepiej poradziła sobie z rosyjskim embargiem niż Rosja poradziła sobie z możliwością zaopatrzenie z innych źródeł niż Polska.

Dyrektor Instytutu Ogrodnictwa prof. Franciszek Adamicki poinformował, że program badawczy obejmuje wszystkie zagadnienia związane z produkcją ogrodniczą. M.in. Instytut zajmuje się biotechnologią, genetyką, opracowaniem nowych odmian, agrotechniką, szkółkarstwem.

W ciągu ostatnich czterech lat opracowano w Instytucie i zarejestrowano 14 odmian roślin sadowniczych. Dumą jest opracowanie nowej odmiany czarnej porzeczki "Polares" odpornej m.in. na wielopąkowca porzeczkowego, groźnego szkodnika tych owoców - mówił Adamicki. Oznacza to, że przy jej uprawie nie trzeba stosować środków chemicznych. Dodał, że naukowcy Instytutu wyhodowali też pięć nowych odmian ogórka odpornego na mączniaka. Zaznaczył, że prace badawcze skupiają się na opracowywaniu odmian odpornych na choroby i szkodniki.

Opracowano ponadto nowy gatunek owocu - świdośliwy, jest to owoc jagodowy, który dojrzewa w czerwcu, nadaje się do bezpośredniej konsumpcji i do przetwórstwa. Są też nowe odmiany jabłek - poinformował profesor. Wyjaśnił, że Instytut pracuje na takimi odmianami, jakie są chętnie kupowane przez odbiorców z "dalekich" krajów m.in. chodzi o wybarwienie owoców, preferuje się tam jabłka jednokolorowe, podczas, gdy wiele odmian uprawianych w Polsce jest dwukolorowa.

"Polecamy także nasze rozwiązania w zakresie mechanizacji, bo koszty robocizny rosną. Opracowane m.in. zostały kombajny do zbioru wiśni i śliw, ale również maliny" - powiedział Adamicki.

Konferencja prasowa odbyła się przy okazji konferencji naukowej "Innowacyjne technologie dla polskiego ogrodnictwa" w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM