Sawicki: Polska jest liderem UE w produkcji jabłek, wiśni, porzeczek, agrestu, malin i kapusty

$data.author.description Autor: www.portalspozywczy.pl/ PAP 05 czerwca 2015 08:35

Sawicki: Polska jest liderem UE w produkcji jabłek, wiśni, porzeczek, agrestu, malin i kapusty Marek Sawicki, minister rolnictwa. Fot. PTWP

- Dziś mamy najnowocześniejsze przetwórstwo rolno-spożywcze na świecie i dlatego ta dobrej jakości żywność przetwarzana w nowoczesnych warunkach jest tak atrakcyjna dla rynków świata. Polskie rolnictwo staje się częścią otwartego, ogólnoświatowego układu gospodarczego – musi się zmagać z silną globalną konkurencją. Wyzwaniem dla producentów i przetwórców żywności są także zmiany w łańcuchu żywnościowym, zwłaszcza wzrost koncentracji w sektorze sprzedaży detalicznej - mówił minister rolnictwa Marek Sawicki w czasie debaty „Rolnictwo, Żywność i Rozwój”, która miała miejsce podczas wystawy Expo2015 w Mediolanie - informuje www.portalspozywczy.pl.

Marek Sawicki wziął udział w Międzynarodowym Forum Rolnym podczas wystawy Expo 2015 w Mediolanie. Polski minister rolnictwa wraz z przedstawicielami agencji międzynarodowych i szefów resortów rolnictwa z kilku krajów świata dyskutował nt. wyzwań, które stoją przed producentami rolnymi oraz firmami spożywczymi – mówił Marek Sawicki.

Podkreślając, że rolnictwo to obecnie czwarty największy sektor gospodarki w Polsce, a jego udział w tworzeniu PKB kraju jest znacznie wyższy niż średnio w UE. - Sektor rolno-spożywczy jest znaczącym składnikiem potencjału gospodarczego państwa, gdyż generuje blisko 8 proc. wartości dodanej brutto ogółem. Jest też miejscem pracy blisko 20 proc. osób czynnych zawodowo. Tereny wiejskie zajmują 93 proc. terytorium Polski, żyje na nich prawie 40 proc. ludności – tłumaczył minister.

Na przestrzeni ostatnich 10 lat polski sektor rolno-spożywczy zwiększał swoją orientację proeksportową, odnotowując dodatni i rosnący bilans w wymianie handlowej. Ostatnio eksport produktów rolno-spożywczych stanowi ponad 12 proc. całkowitej wartości polskiego eksportu.

- Polskie rolnictwo zapewnia bezpieczeństwo żywnościowe nie tylko Polski, ale ma także wkład w bezpieczeństwo żywnościowe całej UE i w skali globalnej. Wartość krajowej produkcji stawia polskie rolnictwo na 7 miejscu w Unii Europejskiej. Polska jest czwartym w UE producentem mleka i mięsa drobiowego, a trzecim co do wielkości producentem zbóż i cukru. Jest jednym z największych w Europie producentów, przetwórców i eksporterów rzepaku. Jest czwartym producentem świeżych produktów ogrodniczych i liderem w produkcji jabłek, wiśni, porzeczek, agrestu, malin oraz kapusty, marchwi i buraków czerwonych oraz drugim we Wspólnocie producentem truskawek, ogórków i cebuli – wyliczał Marek Sawicki.

Zdaniem ministra rolnictwa Polska zyskała sobie znaczącą pozycję producenta i eksportera produktów rolno-spożywczych w skali rynku światowego. - Jesteśmy pierwszym w świecie eksporterem mrożonych owoców, zagęszczonych soków z owoców miękkich i drugim w świecie eksporterem zagęszczonego soku jabłkowego. W ostatnich latach staliśmy się drugim (po Chinach) eksporterem jabłek (w sezonie 2012/2013 eksport z Polski tych owoców przekroczył eksport z Chin).

- W Polsce rolnictwo opiera się na gospodarstwach rodzinnych. Większość gospodarstw jest prowadzona przez osoby fizyczne. Znaczenie gospodarstwa rodzinnego jest pokreślone w polskim prawie – konstytucja podkreśla, że jest ono podstawą ustroju rolnego w Polsce – tłumaczył Sawicki.

I dodał, że jedną z cech charakterystycznych rolnictwa w Polsce jest fakt, że nawet w okresie gospodarki centralnie planowanej ziemia rolna pozostawała w większości w rękach rolników indywidualnych. W tych trudnych czasach rolnicy prowadzili swoje gospodarstwa ponosząc ryzyko podejmowanych przez siebie decyzji, byli więc relatywnie dobrze przygotowani do funkcjonowania w gospodarce rynkowej.

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM