Sawicki: Kwota pomocy dla plantatorów czarnej porzeczki nie będzie niższa od ubiegłorocznej

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 30 lipca 2015 11:54

Sawicki: Kwota pomocy dla plantatorów czarnej porzeczki nie będzie niższa od ubiegłorocznej W przyszłym tygodniu będą kontynuowane rozmowy z plantatorami czarnej porzeczki/ fot. shutterstock

W przyszłym tygodniu będą kontynuowane rozmowy z plantatorami czarnej porzeczki. - W tej chwili jesteśmy na etapie procedowania rozporządzenia dotyczącego pomocy producentom czarnej porzeczki. Wiemy, że już trzeci rok ceny są zdecydowanie poniżej kosztów produkcji. Dlatego planujemy pomoc, będzie to forma pomocy zbliżona do ubiegłorocznej w ramach pomocy de minimis – mówił Marek Sawicki, minister rolnictwa i rozwoju wsi podczas konferencji prasowej.

Jak mówił, Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnej Porzeczki wystąpiło z inicjatywą, aby w tym roku udzielać pomocy tym plantatorom którzy zdecydują się na trwałą likwidację (co najmniej 5-letnią) jednej trzeciej powierzchni swojej uprawy. - Jeszcze to konsultujemy. Nie jestem do tego pomysłu przywiązany, ale jest to jakaś propozycja która daje szanse na złagodzenie problemów w latach następnych – dodał minister.

Czarną porzeczkę w Polsce produkuje się na około 34,5 tys. ha. - Okazuje się, że mimo niskich cen zbytu produkcja nie zmniejsza się. Jeszcze 5-7 lat temu plony porzeczki z hektara wynosiły ok. 5-7 ton, dzisiaj nawet przekraczają 12 ton z hektara. Tej ogromnej ilości ok. 125-130 tys. ton porzeczki nie da się zagospodarować ani w Polsce, ani w Europie. Wyraźnie widać, że świat potrzebuje porzeczki raczej jako dodatku do soków niż jako podstawowego napoju – podkreślał.  

- Mówiąc o wysokości pomocy dla plantatorów czarnych porzeczek chcemy do końca tygodnia określić tą kwotę. Na pewno nie będzie ona niższa od ubiegłorocznej – skomentował Marek Sawicki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM