Sawicki: Będziemy rozmawiać z plantatorami czarnej porzeczki

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 22 lipca 2015 14:49

Sawicki: Będziemy rozmawiać z plantatorami czarnej porzeczki Marek Sawicki, minister rolnictwa i rozwoju wsi/ fot. PTWP

Sytuacja plantatorów czarnej porzeczki jest ciężka. - Trzeba się zastanowić czy zamiast czarnych porzeczek nie lepiej uprawiać np. borówkę amerykańską lub jagodę kaukaską czyli owoce, na które zapotrzebowanie na świecie zdecydowanie rośnie. Chcemy wspólnie poszukać sposobu wsparcia na przebranżowienie gospodarstw – mówił Marek Sawicki, minister rolnictwa i rozwoju wsi na konferencji prasowej.

Według ministra, w sejmie kończą się pracę nad ustawą o organizacji rynków, w której wprowadzane są obowiązkowe umowy pomiędzy producentami a pośrednikami i przetwórcami. - Myślę, że te obowiązkowe umowy na wiele lat uporządkują rynek. Produkcja porzeczek w Polsce wynosi około 350 tys. hektarów a jak twierdzą przetwórcy rynek europejski jest wstanie wchłonąć nie więcej jak jedną trzecią koncentratu porzeczkowego – apelował.

Sytuacja plantatorów drugi rok z rzędu jest krytyczna. - Wyjątkowy był 2011 rok kiedy ceny przekraczały 4 zł/kg, ale rok ubiegły i bieżący są dramatyczne jeśli chodzi o wysokość cen płaconych producentom. Mimo wszystko powierzchnia uprawy porzeczek nie spada – mówił Sawicki.

Planowane jest spotkanie ze zrzeszeniem producentów porzeczek. - Będziemy rozmawiali m.in. o tym jakie podjąć działania rekompensujące straty rynkowe i nie tylko, jednak to wymaga także uzgodnienia z Komisją Europejską – zapewniał minister Marek Sawicki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM