Sandomierszczyzna: Mróz i śnieg spowodowały zniszczenia w sadach

Autor: www.strefaagro.pl/www.sadyogrody.pl 24 kwietnia 2017 16:11

Sandomierszczyzna: Mróz i śnieg spowodowały zniszczenia w sadach fot. shutterstock

Już teraz można stwierdzić, że mróz i śnieg spowodowały zniszczenia w sadach na Sandomierszczyźnie - informuje strefaagro.pl.

 - Szkody na pewno pojawiać się w sadownictwie, na terenie Sandomierszczyzny. Wiele odmian drzew w chwili pojawienia się śniegu i mrozu było w pełni kwitnienia. Dużych strat spodziewać się mogą właściciele upraw czereśni i moreli – relacjonuje Jerzy Pośpiech, dyrektor Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach. Jak opisuje, kwiat to część rośliny, która jest najbardziej podatna na zmiany temperatur. - Jeśli natomiast doszło już do zapylenia, to zalążnia może przetrwać w gorszych warunkach niż kwiat. Aby jednoznacznie zawyrokować, jak znaczne spustoszenie wyrządził ten atak zimy, musimy poczekać aż ruszy wegetacja.

Co do samych jabłoni można być bardziej optymistycznym. Liczni sadownicy zabezpieczają preparatami uprawy przed spadkiem temperatur, więc 0 stopni lub nieco poniżej zera nie są groźne. W dodatku na wielu jabłoniach w momencie ataku zimy, kwiat był jeszcze  w otulinie liściowej, która ochroniła go przed mrozem.  - Natomiast, jeśli lokalnie  wystąpiło  minus sześć stopni, to już mogą pojawiać się straty – opisuje dyrektor Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.   

Więcej w strefieagro.pl. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM