Sady Trzebnickie: Rozpoczęły się zbiory. Ceny owoców są najniższe od lat

Autor: Gazeta Wrocławska 27 września 2016 12:33

Sady Trzebnickie: Rozpoczęły się zbiory. Ceny owoców są najniższe od lat W sadach trzebnickich właśnie zaczęły się zbiory. Podobnie jak żniwa, w rejonie podwrocławskim nie należą one w tym roku do bardzo udanych / fot. shutterstock

W sadach trzebnickich właśnie zaczęły się zbiory. Podobnie jak żniwa, w rejonie podwrocławskim nie należą one w tym roku do bardzo udanych. Suszy wprawdzie nie było, jednak ubiegłoroczna pogoda miała wpływ również na tegoroczne owoce - podaje Gazeta Wrocławska.

Problemem są między innymi niskie ceny skupu. - Spodziewamy się podobnych zbiorów jak w ubiegłym roku - mówi dyrektor sadów w Trzebnicy, Jerzy Ciołkowski. - Drzewa wypuszczały pąki podczas upałów, co przekłada się teraz na gorsze owoce. Ucierpiały głównie te starsze jabłonie. Mniej mamy również gruszek, ale za to są ładne. Aronia ucierpiała z kolei zdecydowanie mniej niż w zeszłym roku. Ale skutki suszy nie są jedynym problemem. Ceny owoców są najniższe od lat, w przypadku jabłek przemysłowych nawet niższe od kosztów produkcji, wynoszą obecnie zaledwie 20-22 grosze za kilogram. W przypadku jabłek konsumpcyjnych także są niskie, często poniżej złotówki za kilogram - dodaje dyrektor.

Zdaniem Jerzego Ciołkowskiego, perspektywy na następne lata również nie są optymistyczne, jednak przedsiębiorstwo stara się zmniejszyć skutki niesprzyjających warunków pogodowych, doprowadzając do nowych nasadzeń system irygacyjny.

Więcej w Gazecie Wrocławskiej. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM