Sady Trzebnica: Mniejsze zbiory jabłek. To przez suszę

Autor: Gazeta Wrocławska 09 października 2015 13:02

Sady Trzebnica: Mniejsze zbiory jabłek. To przez suszę Zbiory jabłek w Trzebnicy będą o 30 proc. niższe niż zakładano; fot. shutterstock.com

Sady w okolicach Trzebnicy nie obrodziły w tym sezonie jabłkami z powodu suszy. Szacuje się, że zbiory będą o 30 proc. niższe od planowanych - pisze "Gazeta Wrocławska".

Sady Trzebnica to największy zakład tego typu w regionie Dolnego Śląska. Działają od lat 90. ubiegłego wieku. Rozciągają się na powierzchni 350 ha. Oprócz jabłoni, rosną tam również grusze, aronie, wiśnie, czereśnie i śliwki. Aronie oraz grusze mocno ucierpiały z powodu suszy. Wiele jabłek jest też zbyt małych, by mogły być sprzedane jako owoce deserowe.  

Sady Trzebnica nie zamierzają ubiegać się o rządową pomoc, bo przedsiębiorstwo nie spełnia wielu kryteriów niezbędnych do jej otrzymania.

Zdaniem dyrektora  Jerzego Ciołkowskiego, finansowo sady wiele nie stracą, ponieważ ceny hurtowe są znacznie wyższe niż w ubiegłym roku, kiedy wynosiły około 50-70 groszy za kilogram jabłek. Teraz są nawet o złotówkę wyższe.

Czytaj więcej w "Gazecie Wrocławskiej".

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM