Sadownicy przechodzą na produkcję ekologiczną. Czy to się opłaca? (video)

Autor: PM, www.sadyogrody.pl 06 lipca 2017 09:44

Sadownicy przechodzą na produkcję ekologiczną. Czy to się opłaca? (video) Mateusz Woźniak, dyrektor działu szkoleń i doradztwa, FreshMazovia

- Sadownicy poszukują nowych rozwiązań i przechodzą na produkcję ekologiczną. Jest to związane głównie z nadprodukcją jabłek i spadkiem cen z tym związanych. Ekologiczne jabłka trudniej wyprodukować, ale za to można uzyskać za nie o wiele lepsze ceny - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl, Mateusz Woźniak, dyrektor działu szkoleń i doradztwa, FreshMazovia.

Jak podkreśla Mateusz Woźniak, główną barierą w przejściu z produkcji konwencjonalnej na ekologiczną jest ochrona sadów. - Wymogi "ekologii" są pod względem środków ochrony roślin bardzo rygorystyczne i wiążą się z zakazem używania środków syntetycznych. Tymczasem w produkcji ekologicznej można używać jedynie środków na bazie pierwiastków naturalnych i wyciągów z roślin - przyznaje.

Czy w takim razie ciecz kalifornijska - oparta na siarce - powinna zostać dopuszczona do ochrony sadów ekologicznych? - Problemem jest fakt, że nie ma firm specjalizujących się w legalnej produkcji cieczy kalifornijskiej - dodaje.

- Sadownicy na razie próbują produkcji ekologicznej przeznaczając na nią jedynie niewielką część upraw. Region grójecki nie jest idealnym miejscem na produkcję ekologiczną. Głównym problemem jest sąsiedztwo upraw konwencjonalnych, co niesie ryzyko znoszenia preparatów - mówi Mateusz Woźniak. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM