Sadownicy decydują się na produkcję grusz. Jak kształtuje się rynek tych owoców?

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska/www.sadyogrody.pl 01 marca 2017 09:09

Sadownicy decydują się na produkcję grusz. Jak kształtuje się rynek tych owoców? fot. shutterstock

Kryzys na rynku jabłek zmusza producentów tych owoców do poszukiwania nowych alternatywnych gatunków. Obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się grusze, których uprawa, mimo iż nie należy do najłatwiejszych, to jednak jest bardziej intratna. Jak kształtuje się rynek tego gatunku owoców?

Mariusz Dziwulski, ekspert ds. analiz rynku rolno-spożywczego banku PKO BP w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl przyznaje, że Polska nie jest istotnym producentem ani eksporterem gruszek w skali UE. - Udział Polski w strukturze unijnych zbiorów wynosi 3 proc. a w unijnym handlu nieco ponad 2 proc. Niemniej sam eksport stanowi aż 47 proc.(dane dla sezonu 2015/16) krajowej produkcji gruszek. Największym odbiorcą gruszek z Polski w 2013 r. była Rosja z aż 62– proc. udziałem w eksporcie tych owoców z Polski. Krajowy rynek wciąż w dużej mierze odczuwa skutki wprowadzonego przez Federację Rosyjską embargo. Eksport co prawda odbudował się w ostatnich dwóch sezonach, między innymi dzięki znacznemu wzrostowi sprzedaży na Białoruś (44 proc. udziału w eksporcie w sezonie 2015/16), niemniej wciąż pozostaje niższy niż przed 2014 r. - mówi.

Sezon 2016/17 dla producentów gruszek, podobnie jak i jabłek jest relatywnie niekorzystny. - Ceny gruszek w skupie w 2016 r. w drugiej połowie 2016 r. utrzymywały się na poziomie średnio o 6,5 proc. niższym w porównaniu do zeszłego roku. Przeciętna cena we wspomnianym okresie była jednocześnie najniższa od 2009 r. Przyczyną spadku była relatywnie wysoka produkcja tych owoców w kraju – tłumaczy.

- Według danych GUS wyniosła ona ponad 80 tys. t (+15 proc. r/r). W pewnym stopniu do spadku cen przyczyniła się również nie najlepsza koniunktura na rynku jabłek w drugiej połowie 2016 r. Zmiany cen nie odzwierciedlały natomiast prawdopodobnie niższej produkcji tych owoców w skali Unii w 2016 r. (według WAPA o 9 proc. r/r) – tłumaczy.

Według eksperta, od początku 2017 r. ceny gruszek deserowych zaczęły jednak dość dynamicznie wzrastać, średnio w styczniu będąc o 10 proc. wyższe r/r. Jest to jednak konsekwencją wyczerpujących się krajowych zapasów gruszek w kraju – według WAPA na początku stycznia 2017 r. wyniosły 7 tys. t i były o 39 proc. mniejsze niż rok wcześniej. Większej sprzedaży sprzyjał wzrost eksportu gruszek (w okresie lipiec-listopad o 52 proc. wyższy r/r) głównie na Białoruś. Niższe w relacji rocznej były również zapasy w pozostałych krajach UE (szczególnie wśród największych producentów Włoch, Belgii, Francji czy też Hiszpanii). Uwarunkowania podażowo-popytowe na rynku krajowym i europejskim wskazują na możliwość dalszych wzrostów cen – podsumował Dziwulski.

Michał Lachowicz, prezes konsorcjum Apponia przyznaje, że coraz większa liczba sadowników myśli o zakładaniu plantacji groszowych w miejsce sadów jabłoniowych. - Zbiory z hektara przy odpowiednio prowadzonej plantacji są podobne lub nawet wyższe niż z jabłoni, a ceny kilkukrotnie przewyższają ceny idareda, jonagoreda czy ligola. Jest obecnie silny trend zamiany jabłoni na grusze w krajach Europy Zachodniej jak Belgia czy Holandia, więc wydaje się, że kolejny raz logicznym może okazać się podążanie za tamtejszymi trendami – mówi Lachowicz.  

Przeczytaj również: Jak osiągnąć sukces w uprawie grusz?

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM