Rynek owoców i warzyw - analiza eksperta z Plus Bank SA

Autor: www.sadyogrody.pl 07 lipca 2017 14:50

Rynek owoców i warzyw - analiza eksperta z Plus Bank SA fot. shutterstock

Według danych GUS średnie ceny owoców w maju br. były o 5,8% wyższe niż przed rokiem. W okresie styczeń – maj ceny owoców zwiększyły się u nas o 16,1%, silniej niż w analogicznych miesiącach 2016 r. (11,3%). - Główną przyczyną odnotowanego wzrostu cen owoców były wiosenne przymrozki. Początek wiosny był relatywnie ciepły, z równomiernie rozłożonymi opadami, co sprzyjało rozpoczęciu wegetacji drzew i krzewów owocowych - mówi Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Plus Bank SA.

W drugiej dekadzie kwietnia nastąpiło długotrwałe ochłodzenie, temperatura w ciągu dnia wyniosła ok. 5 stopni, a nocą spadała do -5 stopni. - W efekcie doszło do uszkodzenia pąków kwiatów w sadach owocowych, zwłaszcza w przypadku czereśni, moreli, brzoskwiń, wiśni, grusz i wczesnych odmian jabłoni. Dodatkowo, obfite deszcze uniemożliwiły sadownikom przeprowadzenie terminowych zabiegów ochrony roślin, a także utrudniły wiosenny oblot pszczół i zapylanie kwiatów. Ten splot niekorzystnych czynników spowodował, że tegoroczne zbiory owoców będą znacznie niższe niż w 2016 r. Szacunki ekspertów z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wskazują, że w porównaniu do ubiegłego roku zbiory truskawek w 2017 r. mogą być o ok 15 proc. mniejsze, a wiśni nawet o 85 proc. niższe. Niekorzystne warunki pogodowe zmniejszyły zbiory nie tylko zresztą w Polsce, ale także w krajach leżących na południu Europy. Stąd mniejsza podaż krajowych owoców nie może być łatwo uzupełniona importem. Mniejsza podaż owoców powoduje, że ich ceny są dość wysokie. Przykładowo, ceny truskawek są ok. 40 proc wyższe niż rok temu - dodaje Wiktor Wojciechowski.

Jego zdaniem ze względu na późniejszy okres zbiorów nie można jeszcze precyzyjnie określić, w jakim stopniu wiosenne przymrozki zmniejszą tegoroczne zbiory jabłek, gruszek czy śliwek. - Jak na razie wysokie średnie ceny owoców wynikają przede wszystkim z ograniczonych zbiorów owoców miękkich, które są sprzedawane późną wiosną i wczesnym latem.  W ubiegłym roku późnym latem i jesienią przeciętne ceny owoców spadały w relacji rocznej. Chociażby z powodów statystycznych można więc oczekiwać, że w kolejnych miesiącach br. średnie ceny owoców utrzymają się na podwyższonym poziomie - dodaje Wiktor Wojciechowski.

I wskazuje, że w przypadku warzyw sytuacja wygląda dużo lepiej. Po okresie niekorzystnych warunków pogodowych w kwietniu, poprawa pogody w maju i czerwcu pozwoliła zwiększyć krajową podaż warzyw. - W efekcie ich ceny w maju były niższe średnio o 2,6% niż w analogicznym okresie 2016 r. Od stycznia do maja br. średnie ceny warzyw zwiększyły się 4,9%, znacznie mniej niż w tym samym okresie 2016 r. (9,1%) - zapewnia Wiktor Wojciechowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM