Rynek malin będzie nadal rósł bez zakłóceń?

Autor: Puls Biznesu 14 sierpnia 2015 09:16

Rynek malin będzie nadal rósł bez zakłóceń? Od 2004 r. zbiory malin w Polsce zwiększyły się ponaddwukrotnie; fot. Fotolia

Maliny to najlepiej rozwijający się rynek owoców miękkich, rosnący bez zakłóceń. Jednak ten rok może wszystko zmienić - donosi "Puls Biznesu".

Jak podaje Bank Zachodni WBK za Agencją Rynku Rolnego, od 2004 r. zbiory malin zwiększyły się ponaddwukrotnie — z 57 tys. ton w 2004 r. do 127 tys. ton w 2014 r.

Zdaniem ekspertów, maliny to najlepiej rozwijający się rynek owoców miękkich, rosnący bez zakłóceń. Jesteśmy już największym światowym producentem. Ceny trzeci rok z rzędu utrzymują się na wysokim poziomie, a rosnące wyniki eksportowe dowodzą, że popyt światowy rośnie. Polskie maliny trafiają głównie na rynek unijny, przede wszystkim do Niemiec, Holandii, Belgii i Austrii.

Leszek Hojnor, współwłaściciel firmy Quadrum Foods, handlującej m.in. mrożonymi malinami, i przedstawiciel Polski w International Raspberry Organization, przestrzega jednak przed malinowym hurraoptymizmem. Jego zdaniem, przez ostatnie lata rzeczywiście polskie maliny miały świetną passę, ale zyskiwaliśmy m.in. dzięki temu, że gorzej wiodło się innym eksporterom albo zmieniali kierunki eksportu (chodzi o Serbię, USA i Chile). Jak zauważa, ten rok będzie trudny, bo z powodu suszy jest znacznie mniej krajowego surowca.

Czytaj więcej w "Pulsie Biznesu".

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM