Rynek jabłek: W polskich chłodniach przechowywanych jet 580 tys. ton jabłek

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska/www.sadyogrody.pl 04 maja 2017 14:44

Rynek jabłek: W polskich chłodniach przechowywanych jet 580 tys. ton jabłek fot. shutterstock

Tegoroczny sezon sprzedaży jabłek nie należy do łatwych. Mimo iż popyt na polskie jabłka jest stosunkowo stabilny to ceny nie rosną. Jak obecnie kształtują się zapasy tego gatunku owoców?

Według danych WAPA (Światowe Stowarzyszenie Producentów Jabłek i Gruszek) na dzień pierwszego kwietnia w polskich chłodniach przechowywanych było 580 tys. ton jabłek. To nieco mniej niż rok temu, kiedy to w analogicznym okresie rok temu zapasy wynosiły 595 tys. ton.

Warto wspomnieć, że jeszcze miesiąc temu zapasy wynosiły 799 tys. ton, co oznacza, że w ciągu miesiąca upłynniono 219 tys. ton jabłek. To wynik nieco lepszy od tego sprzed roku kiedy to od marca do kwietnia 2016 roku upłynniono 209 tys. ton owoców. Dynamika sprzedaży jabłek w porównaniu do zeszłego roku nieco poprawiła się.  

Na dzień pierwszego kwietnia br. w całej Unii Europejskiej zapasy jabłek wynosiły nieco ponad 2 mln ton. Jeszcze miesiąc temu europejscy sadownicy przechowywali około 2,8 mln ton tego gatunku owoców. Największe zapasy jabłek znajdują się we Włoszech (ponad 673 tys. ton) i Polsce (580 tys. ton). 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM