Rynek czarnej porzeczki. Analiza BGŻ BNP Paribas

Autor: BGŻ BNP Paribas 12 lipca 2016 12:08

Rynek czarnej porzeczki. Analiza BGŻ BNP Paribas Ceny porzeczek czarnych na początku lipca br. były zbliżone do tych odnotowanych w analogicznym okresie w roku poprzednim / fot. pixabay

Ceny porzeczek czarnych na początku lipca br. były zbliżone do tych odnotowanych w analogicznym okresie w roku poprzednim. Z notowań IERiGŻ-PIB (za MRiRW) wynika, że
przeciętna cena skupu tych owoców (loco zakład) w dn. 4-5 lipca br. wyniosła 0,76 zł/kg w stosunku do 0,75 zł/kg przed rokiem - mówi Mariusz Dziwulski, analityk banku BGŻ BNP Paribas.

Dodaje, że ceny były jednak zróżnicowane i, jeśli chodzi o te płacone bezpośrednio przez zakłady przetwórcze, wahały się od 0,75 do 0,90 zł/kg netto. - Odmienne są jednak tendencje jeśli chodzi o zmiany cen porzeczek czarnych w trakcie sezonu skupu. W ubiegłym roku na przełomie czerwca i lipca odnotowano spadek cen porzeczek z poziomu wynoszącego średnio 0,80 zł/kg. Natomiast biorąc pod uwagę sezon tegoroczny, w ciągu ostatniego tygodnia ceny porzeczek czarnych odnotowały wzrost o 12 proc. - tłumaczy. 

Według niego, zaobserwowany wzrost cen wynika najprawdopodobniej z niższej, od oczekiwanej, produkcji porzeczek czarnych w bieżącym sezonie. Osłabienie plantacji po ubiegłorocznej suszy czy też brak dostatecznej ochrony plantacji, który wynikał z czynników ekonomicznych, mogą być jednymi z kluczowych czynników obniżenia plonów w 2016 r.

- Według informacji branżowych z początku bieżącego miesiąca (KSPCP) tegoroczne plony porzeczek czarnych mogą ukształtować się na poziomie 40-50 proc. poziomu sprzed roku. Niemniej, na oficjalne szacunki dotyczące produkcji, które przedstawi GUS, należy poczekać do końca lipca - tłumaczy analityk. 

Mariusz Dziwulski mówi, że za niski poziom cen wpływa, co wynika z informacji branży przetwórczej, wysoki poziom zapasów zarówno mrożonych porzeczek czarnych jak i koncentratu soku z czarnej porzeczki, które przekładają się na niski popyt wśród przetwórców.

- Warto zwrócić uwagę, że jest to trzeci sezon relatywnie niskich cen tych owoców, co w kolejnych latach może mieć duże znaczenie dla rozwoju krajowego sektora produkcji porzeczek czarnych - podsumował analityk BGŻ BNP Paribas. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM