Rynek bananów: Wysoka podaż wywiera presję na spadek cen

Autor: FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Fresh Plaza 06 grudnia 2015 15:21

Rynek bananów: Wysoka podaż wywiera presję na spadek cen Korzystne warunki pogodowe wpłynęły na dobre zbiory bananów w Ekwadorze/ fot. shutterstock

Wysoka podaż bananów wywiera obecnie presję na spadek cen tych owoców na rynku globalnym. Korzystne warunki pogodowe wpłynęły na dobre zbiory bananów w Ekwadorze. Urodzaj odnotowały także inne kraje zaliczane do grona kluczowych eksporterów tych owoców. Jakość ekwadorskich bananów jest bardzo dobra, ale importerzy często kierują się poziomem cen - informuje FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Fresh Plaza.

W Ameryce Południowej kilka krajów rozpoczęło produkcję bananów, stwarzając tym samym konkurencję dla Ekwadoru. Podobna sytuacja ma miejsce na Filipinach, które także odczuwają zwiększoną konkurencję ze strony krajów południowej Azji. W Chinach zniżki cen bananów są spowodowane wysoką rodzimą produkcją, a także zwiększonymi dostawami z zagranicy. Z kolei duża podaż bananów w USA doprowadza do spadków cen w eksporcie z Ameryki Południowej.

Coraz więcej dostawców kieruje się w stronę rynku unijnego. Według niektórych analityków, w 2016 roku ceny bananów z Ekwadoru mogą spaść o 0,10 USD za skrzynkę. Propozycja taka została zgłoszona przez członków konsultacyjnej rady ds. bananów, odpowiadającej za ustalanie cen. Tegoroczna cena wynosi 6,55 USD za skrzynkę. Ekwadorski eksport tych owoców w 2015 r. jest prognozowany na 310 mln skrzynek.

Restrykcje administracyjne zastosowane w imporcie ekwadorskich bananów do UE sprawiły, że dostawy z tego kraju stały się mniej atrakcyjne dla europejskich importerów. Niemniej jednak w dalszym ciągu Ekwador jest kluczowym dostawcą bananów na europejski rynek, przede wszystkie ze względu na przewagę związaną z dostępnością dużych partii towaru.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM