Różne odmiany maliny - które wybrać do uprawy pod osłonami?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 09 czerwca 2015 09:03

Różne odmiany maliny - które wybrać do uprawy pod osłonami? www.shutterstock.com

W Polsce coraz więcej producentów decyduje się na uprawę maliny pod osłonami. Dzięki temu mogą uzyskać korzystniejszą cenę za owoce poza tradycyjnym terminem ich zbioru – powiedziała dr Agnieszka Orzeł z firmy Niwa Hodowla Roślin Jagodowych Sp. z o.o., podczas (XI) Międzynarodowych Targów Agrotechniki Sadowniczej FruitPro.

- Europa Zachodnia jest liderem w produkcji owoców deserowych tego gatunku. Właściwy dobór odmiany umożliwia otrzymanie owoców w terminie od końca maja do początku listopada. Taki zbiór zapewnia zastosowanie do uprawy długopędowych sadzonek frigo ('long cane') – mówiła dr Agnieszka Orzeł.

Malinę uprawia się pod osłonami, aby uzyskać jak największy plon handlowy o wysokiej jakości. - Produkcję owoców z długopędowych sadzonek frigo odmian owocujących na zeszłorocznych pędach prowadzi się tylko w jednym sezonie. Rośliny na plantację wysadza się wczesną wiosną, a po zakończeniu owocowania uprawa zostaje zlikwidowana – oznajmiła prelegentka.

- Najczęściej uprawianą odmianą owocującą na zeszłorocznych pędach z przeznaczeniem na rynek deserowy jest 'Tulameen'. W naszym kraju odmiana ta jest uprawiana w rejonach o łagodnym klimacie ze względu na podatność pędów na przemarzanie – powiedziała dr Agnieszka Orzeł. Dodała, że produkcja długopedowych sadzonek frigo ma też zastosowanie u odmiany 'Glen Ample'.

W Europie Zachodniej nowym trendem jest produkcja owoców odmian powtarzających owocowanie z sadzonek 'long cane'. - Do tego celu wybierane są odmiany, tj. 'Driscoll Maravilla' bądź 'Diamond Jubilee', które w pierwszym roku owocują na 1/3 długości pędu. Drugi zbiór przeprowadza się w kolejnym sezonie (na dolnym odcinku pędu), przed najwcześniejszymi odmianami owocującymi na zeszłorocznych pędach – tłumaczyła prelegentka.

Dodała, że dzięki takiej metodzie można uzyskać znacznie wyższy plon z jednego tunelu w porównaniu do uprawy malin owocujących na zeszłorocznych pędach.

- Z polskich odmian do produkcji owoców deserowych poleca się odmianę 'Laszka'. Odmiana ta wcześnie wchodzi w okres owocowania - czerwca i lipca. Natomiast w tunelach zbiór można przeprowadzać już z początkiem czerwca – mówiła dr Agnieszka Orzeł.

Do uprawy deserowej nadają się również nowe polskie odmiany 'Radziejowa' oraz 'Sokolica'. - 'Radziejowa' jest najwcześniejszą odmianą owocująca na zeszłorocznych pędach. Zbiór jej owoców w tradycyjnym systemie uprawy (bez osłon) przypada na drugą połowę czerwca. Z kolei w uprawie tunelowej jej owoce zaczynają dojrzewać około 10 dni wcześniej niż u odmiany 'Laszka' – oznajmiła prelegentka.

Jak zaznaczyła dr Agnieszka Orzeł, 'Sokolica' może być cenną odmianą w produkcji owoców deserowych. - Malina ta również owocuje na zeszłorocznych pędach. Zbiór owoców przeprowadza się pod koniec czerwca, podobnie jak odmiany 'Laszka' – dodała.

Spośród odmian późnych, owocujących na dwuletnich pędach do produkcji owoców deserowych ekspertka poleciła odmiany - 'Glen Ample', 'Cowichan' i 'Tadmor'.

Wśród odmian owocujących na tegorocznych pędach nadal dominuje polska odmiana (powtarzająca owocowanie) 'Polka'. - Jej owoce zaczynają dojrzewać na przełomie lipca i sierpnia, a ich zbiór trwa zazwyczaj przez 3 miesiące. Kolejną polska odmianą, która jest zalecana do uprawy w tunelach jest 'Polonez'. Zbiór jej owoców przypada na drugą dekadę sierpnia – powiedziała dr Agnieszka Orzeł.

Tekst powstał na podstawie materiałów zebranych podczas tegorocznych (XI) Międzynarodowych Targów Agrotechniki Sadowniczej FruitPro.

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI