Rozbieżności w szacowaniu tegorocznych zbiorów jabłek. Owoce przemysłowe drożeją

Autor: Agrobiznes w TVP 10 sierpnia 2017 15:14

Rozbieżności w szacowaniu tegorocznych zbiorów jabłek. Owoce przemysłowe drożeją fot. shutterstock

Duże oczekiwania i jeszcze większe rozbieżności. Na pytanie ile w tym roku zbierzemy jabłek odpowiedzi jest kilka. W ubiegłym roku co czwarty owoc pochodził właśnie z Polski. Czu uda się utrzymać ten wynik? – podaje Agrobiznes w TVP.

Według GUS produkcja może być mniejsza nawet o 36 proc. W ostrożnych przymiarkach sięgnie tylko 2,3 mln ton. W najlepszym wypadku sezon zamknie się wynikiem 2,8 mln ton.

Na podobnym poziomie przedstawia szacunki Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych – 2,8 mln ton. Ale są też dużo bardziej optymistyczne prognozy zbiorów. Według zachodnich ekspertów produkcja jabłek w Polsce sięgnie przynajmniej 3 mln ton. To zaledwie o kilka procent mniej niż w poprzednich pięciu sezonach.

Bardzo dobrze zapowiadają się zbiory w Chinach, które zwiększyły powierzchnię sadów ale sezon dopiero się zaczyna. Na rynku jabłek przemysłowych – w porównaniu z poprzednim – z całkiem niezłymi cenami. Średnia stawka wynosi teraz 0,74 zł/kg. To o prawie 30 groszy więcej niż przed tygodniem. To efekt mniejszych przerywek. 

Więcej w programie Agrobiznes w TVP. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM