Rossielchoznadzor walczy z przemytem polskich jabłek

Autor: sadyogrody.pl / media 11 grudnia 2014 14:58

Rossielchoznadzor walczy z przemytem polskich jabłek fot. Fotolia

W ostatnich dniach rosyjscy inspektorzy zatrzymali dwa transporty jabłek, które - ich zdaniem - nielegalnie przekroczyły granicę. W jednym z przypadków nadzór ścigał nawet przez ponad 200 km ciężarówkę z ładunkiem 18,8 ton polskich owoców.

Jak podała "Gazeta Wyborcza", 10 grudnia 2014 r. rosyjska Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) ogłosiła informację o spektakularnej akcji zatrzymania próby przemytu polskich jabłek. Inspektorzy Rossielchoznadzoru na przejściu granicznym między Rosją a Białorusią w rejonie Pskowa zatrzymali ciężarówkę z ładunkiem 18,8 ton polskich jabłek. Kierowca przedstawił dokumenty, z których wynikało, że przewozi polskie owoce tranzytem przez Rosję do Kazachstanu. Ale ponieważ na początku grudnia Rosja jednostronnie - bez zgody Białorusi - zakazała takiego tranzytu, inspektorzy Rossielchoznadzoru zaczęli się szykować do cofnięcia ciężarówki na Białoruś. Jednak wtedy kierowca TIR-a, nie czekając na zwrot dokumentów, odjechał z punktu kontroli. Inspektorzy nadzoru ścigali go aż 230 km i zatrzymali z pomocą funkcjonariuszy policji w Pskowie - poinformował Rossielchoznadzor. Zatrzymanego kierowcę rosyjscy policjanci przekazali celnikom na Białorusi.

Tymczasem "Radio Głos Rosji" poinformowało ostatnio o innej aferze z polskimi jabłkami w tle. Mianowicie w obwodzie niżnonowogrodzkim i Republice Mari El, Rossielchoznadzor wykrył rozbieżności w dokumentach i zakazano wwozu około 20 ton polskich jabłek. Owoce znajdowały się na punkcie celnym w mieście Dzierżyńsk w obwodzie niżnonowogrodzkim. Podczas kontroli fitosanitarnej wyjawiono niezgodności w dokumentach przewozowych.

- Świadectwo fitosanitarne wystawiła serbska Organizacja Kwarantanny i Ochrony Roślin, ale w międzynarodowym liście przewozowym i dokumentach międzynarodowego przewozu drogowego towarów jako miejsce załadunku podano Polskę, co nie jest zgodne ze świadectwem fitosanitarnym. Wydano zakaz wwozu jabłek w ilości 19,9244 t. Ładunek zostanie zwrócony dostawcy - podano w uzasadnieniu decyzji.

Choć Rosjanie ostro przestrzegają reguł narzuconego embargo, próby wwozu jabłek do Rosji wciąż są ponawiane. Niektórzy próbują także przewieźć owoce przez kraje spoza UE, których embargo nie dotyczy.

Czytaj także: Ciężarówka z polskimi jabłkami wjedzie do Rosji za 5 tys. dol.
 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM