Rośnie popularność malin spod osłon. Przeszkodą wciąż zbyt wysokie koszty

Autor: www.sadyogrody.pl 17 lutego 2017 10:35

Rośnie popularność malin spod osłon. Przeszkodą wciąż zbyt wysokie koszty fot. shutterstock.com

Wysokie ceny owoców malin w ostatnich sezonach nakłaniają plantatorów do inwestycji w kolejne nasadzenia. Wzrasta zainteresowanie uprawami pod osłonami, które wydają się być atrakcyjniejsze z uwagi na możliwość uzyskania wysokich plonów, a w efekcie końcowym – wyższych cen za owoce. Jednak plantatorzy muszą liczyć się z wysokimi kosztami. O opłacalności produkcji malin w gruncie i tych uprawianych w tunelach foliowych mówił dr Dariusz Paszko z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, podczas konferencji "Jagodowe Trendy" w Kraśniku.

Dr Dariusz Paszko zaznaczył, że maliny letnie po kilku latach zapomnienia, kiedy to na plantacjach dominowały odmiany jesienne, obecnie wracają do łask. Wynika to przede wszystkim z ich cech odmianowych, dzięki którym znajdują nabywców na rynku deserowym, i te rynki prawdopodobnie staną się dominujące w najbliższej przyszłości w uprawie malin letnich – mówił.

W przeciągu ostatnich 10 lat maleje znaczenie Europy w światowej uprawie malin na rzecz Ameryki Północnej i Południowej, a także Azji. Malina postrzegana jest przede wszystkim jako produkt przetworzony i wysokiej jakości owoc w postaci mrożonej. W eksporcie maliny mrożonej dominują takie kraje jak Serbia, Polska i Chile, ale pojawiają się również Chiny, Holandia, Niemcy, Meksyk czy Bośnia i Hercegowina. Kraje te systematycznie zwiększają eksport malin mrożonych.

Odmiennie wygląda sytuacja na rynku maliny świeżej. Bardzo duże zmiany zaszły w krajach Ameryki Południowej, gdzie Meksyk niemalże 2-krotnie zwiększył eksport maliny w ostatnich 6 latach. Dość stabilna sytuacja jest w Stanach Zjednoczonych. Natomiast w Hiszpanii eksport maliny świeżej wzrósł prawie o 200 proc. W pozostałych krajach jak Holandia, Portugalia, Serbia, Maroko, Gwatemala, Austria, Chile zainteresowanie produkcją i eksportem świeżej maliny rozwija się bardzo dynamicznie.

- Największym odbiorcą maliny świeżej są Stany Zjednoczone. W 2015 roku na tamtejszy rynek wyeksportowano blisko 150 tys. ton, wobec 60 tys. ton w roku 2010. roku. Wielka Brytania, Francja, Holandia – to kraje o znacznie mniejszym volumenie importu świeżej maliny. Owoce maliny pochodzące z krajowych upraw trafiają głównie do Francji, Niemiec i Holandii – mówił dr Paszko.

Obecnie maliny prowadzone są na różnych rodzajach plantacji, co wiąże się z różnymi kosztami. W tradycyjnych uprawach młode rośliny sadzone są na płask. Konstrukcję i rusztowania stanowią słupki betonowe lub drewniane. Takiego typu plantacje przeważnie prowadzone są bez nawadniania. Owoce pozyskiwane z upraw gruntowych dostarczane są główne do przetwórstwa.

Produkcja malin z myślą o rynku owoców deserowych (na agrowłókninie) jest większą inwestycją. Maliny uprawiane są w gruncie na zagonach lub na płask, z nawadnianiem kropelkowym. Konstrukcja stanowią rusztowania – słupki betonowe lub stalowe. Łączne koszty założenia plantacji w gruncie, po uwzględnieniu kosztów okresu inwestycyjnego, kształtują się na poziomie około 30 tys. zł. Natomiast założenie plantacji w gruncie prowadzonej na agrowłókninie to koszt niemal 42 tys. zł. 

Nakłady inwestycyjne na założenie uprawy w tunelu foliowym są niemal kilkunastokrotnie wyższe i dochodzą do 337,5 tys. zł/ha. Główną inwestycją jest zakup konstrukcji tunelu (i jego instalacja). Inne nakłady to systemy do nawadniania i fertygacji. Owoce z takich upraw kierowane są wyłącznie na rynek owoców deserowych. Uprawa malin pod osłonami jest bardzo kosztowna, lecz można z niej uzyskać wyższe w plony w porównaniu do uprawy tradycyjnej w gruncie i na agrowłókninie.

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM