Rosną ceny owoców w hurcie

Autor: www.sadyogrody.pl/ Bronisze 18 sierpnia 2015 14:46

Rosną ceny owoców w hurcie Widać wzrost cen warzyw i owoców w hurcie / fot. shutterstock

Upały, które dotknęły Polskę, istotnie wpłynęły na wielkość plonów w sadownictwie. Dostawy krajowych warzyw i owoców są dość regularne, pomimo wysokich temperatur, jednak już widać stopniowy wzrost cen - informują eksperci z Rynku Hurtowego w Broniszach.

W tym roku nie zdrożały, ale staniały krajowe morele, których podobnie jak brzoskwiń jest sporo. Morele znajdują się w ofercie hurtowej rynku w Broniszach w cenie od 2,5 do 5 zł za kilogram, co w porównaniu z 33 tygodniem ubiegłego roku pokazuje spadek cen o 30 proc.

Bez zmian w porównaniu z cenami z 2014 roku jest borówka amerykańska, cena hurtowa do 16 zł za kilogram. Jednak jabłka i gruszki są około 30 proc. droższe w porównaniu z ceną sprzed roku. Odmiana Piros od 1,33 zł do 2,20 zł za kilogram, Antonówka do 2,00 zł. 

Jabłka mogą być w tym roku drobniejsze pomimo, że będzie ich dużo, jak prognozują sadownicy. Właśnie z powodu suszy starają się oni teraz na przerzedzanie sadów, aby zwiększyć szanse tych owoców, co pozostaną na drzewach na większy wzrost. Teraz zakłady przetwórcze z rejonu grójeckiego, skupują jabłka przemysłowe po 30 groszy za kilogram. Zdaniem sadowników pokrywa to koszty pracy przerywania owoców. Problemem jednak mogą być zimą choroby przechowalnicze, ze względu na gorszą jakość jabłek, bowiem w znacznej części sadów nie stosowano ochrony przed chorobami przechowalniczymi.

Krajowe czereśnie, które w sierpniu pochodzą już z przechowalni kończą się. Możemy także mówić o końcu dostaw wiśni. Rosną natomiast dostawy letnich odmian jabłek, śliwek i gruszek.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM